Според съобщенията администрацията на Байдън наблюдава развитието на цифровия юан.
Има опасения, че цифровата валута на китайската централна банка (CBDC) ще бъде използвана за заобикаляне на санкции и може да повлияе на господството на долара.
Източници, близки до въпроса, казаха на Bloomberg, че администрацията “засилва контрола върху плановете на Китай за цифров юан”. Притеснението е, че цифровата валута може да повлияе на позицията на долара като световна резервна валута.
SCOOPLET: the Biden team is stepping up scrutiny of China’s digital yuan
Some officials are concerned its launch could kick off a long-term bid to topple the dollar as the world’s dominant reserve currency, I am toldhttps://t.co/0crutuKpsX
— Saleha Mohsin (@SalehaMohsin) April 11, 2021
Докладът предлага информация относно позицията на американските власти относно цифровия юан. Те са загрижени за метода на разпространение и за способността да действа като инструмент за заобикаляне на санкциите. Той също така заяви, че Министерството на финансите, Държавният департамент, Пентагонът и Съветът за национална сигурност “подкрепят усилията” да го разберат.
Понастоящем Китай е водещ в надпреварата CBDC, след като вече е завършил няколко успешни пилотни проекта. Сделките с валута вече са прехвърлили милиони долари и това се оказва ефективно в плана за дигитализация на Китай. Страната вече има силно усъвършенствана система за цифрови разплащания, какъвто е случаят с много азиатски държави.
Няколко други държави също работят върху CBDC, най-вече Япония, Франция и Австралия. Русия наскоро обяви плановете си да изпробва цифрова рубла през 2022 г. Въпреки това, дори за Китай, фазата на научноизследователска дейност далеч не е приключила.
През последната година се наблюдава значителна промяна в правителствата по отношение на CBDC. Международните организации като Банката за международни разплащания също се насочиха към дигитални валути на централните банки.
Направени са някои незначителни стъпки към цифрова валута, базирана на щатски долари, като губернаторът на Федералния резерв на САЩ Лаел Брайнард го коментира в изслушване миналата година.
От страна на САЩ акцентът е върху това да се изградят основите. Министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че “има смисъл централните банки да гледат”. Тревогата около ролята на юана обаче все още не е толкова висока, че служителите да настояват за незабавни действия.
И все пак анализаторите смятат, че САЩ трябва да ускорят плановете си за цифров долар. Бившият председател на CFTC Кристофър Джанкарло се опитва да направи точно това. В момента той ръководи проекта “Цифров долар”.
Robinhood обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално е приключила разследването.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.