Финансовият регулатор на Великобритания заяви, че младите крипто ентусиасти инвестират най-вече в криптовалути заради тръпките, които идват с подобни инвестиции.
Органът за финансово поведение (FCA) на Великобритания отбеляза, че интересът към криптовалутите от страна на по-младото поколение нараства, особено сред жените на възраст под 40 години.
Регулаторът заяви, че повечето от тези инвеститори не могат да издържат на големите загуби, свързани с тази форма на инвестиция.
Според доклада FCA казва, че проучването им сочи към това, че младите хора се задълбочават предимно в крипто инвестиции поради тръпката и идеята да притежават дял от компаниите, в които инвестират.
Освен това младите хора разглеждат крипто инвестициите като някакъв вид конкуренция с конвенционалния мотив, който стои зад инвестицията, което е основно за осигуряване на бъдещето.
По-специално, съветите и новините в социалните медии бяха посочени като основен източник на информация, движеща класа на инвеститорите, тъй като властите се опасяват, че хората могат да бъдат подведени да купуват високорискови продукти.
„Загрижени сме, че някои инвеститори се изкушават – често чрез онлайн реклами или тактики за продажба под висок натиск – да купуват продукти с по-висок риск, които е много малко вероятно да бъдат подходящи за тях„, каза Шелдън Милс, изпълнителен директор на FCA за потребителите и конкуренцията.
Това не е първият път, когато финансовият надзорен орган на Обединеното кралство говори срещу крипто инвестициите и свързаните с тях рискове.
През януари тази година FCA предупреди, че инвеститорите, които се задълбочават в крипто, трябва да бъдат готови да загубят всичките си пари, тъй като смятат, че формата на инвестиция идва със значителен риск.
FCA, заедно с други световни финансови власти, са загрижени от нарастващия интерес към криптовалутите в последно време.
Финансовият надзорник отбеляза, че до следващата седмица във вторник ще обяви кампания за информиране на инвеститорите относно рисковете, свързани с инвестициите с висока възвръщаемост, и ключовите въпроси, които потребителите трябва да зададат, преди да инвестират.
Въпреки че инвеститорите на дребно участват активно в крипто от 2017 г., сумата нарасна неимоверно миналата година по време на пика на пандемията на коронавируса (COVID-19), периода, когато правителствата наложиха локдауни.
Освен това хората губят вяра в традиционните финансови институции, като циркулират убеждения, че съществуващите финансови политики са създадени, за да попречат на хората да просперират.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.