Член на френския парламент подписа петиция за изменение на законите, за да даде възможност на централната банка на Франция да купува и държи Биткойн, както и други криптовалути.
Петицията призовава законодателите да разгледат спешно въпроса, като предупреждават, че липсата на притежание на Биткойн ще постави Франция “във финансово слаба позиция в рамките на 5-10 години”.
Жан-Мишел Миш, член на френското национално събрание, долната камара на парламента, обяви в туит в петък, че е подписал петиция за изменение на законите, за да даде възможност на Banque de France, централната банка на страната, да купува и държи Биткойн, както и други криптовалути.
Петицията на платформата за електронни петиции на френския Сенат, е стартирана на 5-ти март от Франсоа-Ксавие Мари Жан Елдър Туренс; той може да бъде подписан до 5-ти септември. Петициите с най-малко 100,000 подписа в рамките на шест месеца се изпращат до Председателския съвет, който ще реши дали да предприеме последващи действия по въпроса. По време на писането на статията са подадени 583 подписа.
“Много компании вече са придобили големи суми (от порядъка на няколко милиарда евро) Биткойни”, се посочва в петицията, като за пример се посочват MicroStrategy на Майкъл Сайлър и Tesla на Илон Мъск. Освен това се отбелязва, че “някои публични субекти като кмета на Маями се позиционират, за да могат да купуват Биткойн.”
Освен това “причината е рискът от слаб долар през следващите 5 години да унищожи средносрочния капацитет за финансиране”, продължава петицията, като добави:
Франция не може прилично да остане наблюдател на състезание, което вече е започнало. Не притежаването на Биткойн ще го постави във финансово слаба позиция в рамките на 5-10 години. Спешно трябва да се заемем с въпроса.
Подчертавайки, че Франция трябва да приеме стратегия в тази област и да приложи приложимите закони, вносителят на петицията пише:
Затова предлагам актуализация на паричния и финансов кодекс, за да предостави на Banque de France способността да купува, продава и държа Биткойн и други крипто активи.
Петицията също така посочва, че законодателите “ще трябва да приемат стратегия, която правилно да оцени рисковете и да предложи разумни пропорции на държане на крипто-активи при прилагането на тази стратегия”.
Панама предприема смела стъпка към трансформацията си в регионален лидер във финтех областта, като представя цялостен законопроект, насочен към регулиране на криптовалутите и разширяване на блокчейн услугите.
Сенатът на САЩ гласува със 70 на 28 гласа за отмяна на IRS, което налагаше строги изисквания за отчитане на определени крипто компании, като изпрати мярката за одобрение от президента Доналд Тръмп.
Работната група по крипто въпроси на SEC увеличава усилията си за регулиране на дигиталните активи, обявявайки поредица от четири предстоящи дискусии.
Конгресът продължава работата си по два конкурентни законопроекта за стабилните монети, като Белият дом сигнализира за подкрепата на единия за сметка на другия.