Основателят на „дигиталното сребро“ направи паралели на процъфтяващия пазар на NFT с прословутия пазар на ICO в края на 2017 г.
Основателят на Лайткойн, Чарли Лий, не е голям почитател на незаменяемите токени (NFT), процъфтяващият крипто подсектор, който отбеляза невероятен растеж, достигайки оценка от $3,44 милиарда през последните месеци.
Лий се обърна към Twitter, за да обясни защо не е фен. „Виждам много паралели между NFT от 2021 г. с ICO от 2017 г. и алткойни от 2013 г.“, каза той.
„Малцина ще държат и имат стойност, повечето няма“, каза Лий, като направи паралели между NFT и ICO.
NFT видя бум в края на 2020 г., който се пренесе до 2021 г. Това са, за непосветените, криптографско представяне на материални и нематериални обекти (като недвижими имоти, дигитално изкуство, музика, наред с други неща), които доказват собствеността на правата на каквото и да е представено.
I see a lot of parallels between 2021’s NFTs with 2017’s ICOs and 2013’s altcoins:
– easy to create new ones with no barriers
– simple to understand & explain
– brings tons of new people into crypto
– high prices & pumps create hype/FOMO
– few will hold & have value, most won’t— Charlie Lee [LTC⚡] (@SatoshiLite) March 2, 2021
През последните месеци подпазарът на NFT прави фурор. Общата стойност на сектора беше под $300 милиона през 2019 г., нарасна до над $1 милиард през 2020 г., до сегашните си $3,4 милиарда. Обемите на търговия с NFT също се увеличиха.
Според Dappradar средният обем е бил под $30,000 през март 2020 г., докато днес той достига десетки милиони само за един ден. NFT също се продават огромни суми. Няколко платформи, като CryptoPunks, NBA Top Shots и OpenSea, видяха продажби от $1 милион долара на NFT през 2021 г. – ход, който предизвика критики през последните няколко тримесечия.
За крипто привържениците като Лий внезапният възход на NFT е подобен на този по време на ICO манията. В своя туит вчера той изброи някои от тези прилики: лесно се създават без никакви пречки, лесни за разбиране и обяснение, вкарват огромно количество нови хора в криптопространството, високите цени и пъмповете създават FOMO.
Тези притеснения обаче, не са неоснователни. „DeFi Ted„, анонимен крипто инвеститор и съветник на застрахователния проект Cover Protocol, сподели своя опит с NBA Top Shots в туит вчера, обяснявайки неотдавнашните си изпитания с процеса на теглене на фирмата.
Here is the full break down of my experience with Dapper labs.
Nothing hidden – I will take any criticism on the chin for myself. @nba_topshot https://t.co/yAzwfRymkn
— DeFi Ted (Bakes) (@DeFi_Ted) March 2, 2021
Той твърди, че Top Shots не са отговорили на искания за теглене, което е накарало DeFi Ted да постави под въпрос платежоспособността на проекта.
Главният изпълнителен директор на Robinhood Влад Тенев смята, че токенизацията на традиционните активи може да изиграе ключова роля за укрепване на позициите на американския пазар на акции в световен мащаб.
Стабилна монета загуби връзката си с щатския долар в сряда сутрин след твърдения, че компанията зад проекта, базирана в Хонконг, е изправена пред фалит.
Sony Singapore направи крачка към възприемане на криптовалутите, като въведе плащания с USDC в официалния си онлайн магазин, използвайки платежната услуга на Crypto.com.
Основателят на Binance Чанпен Джао, ключова фигура в света на криптовалутите, наскоро сподели своите наблюдения за развитието на изкуствения интелект чрез своя профил в платформата X, съветвайки разработчиците да бъдат внимателни, когато пускат токени.