Da Vinci Capital, основен инвеститор в първоначалното предлагане на монети на Telegram за 1,7 милиарда долара, е поискал компенсация за неуспешното стартиране на Telegram Open Network или TON.
Инвеститорите в Da Vinci Capital съобщават, че са изпратили писмо до изпълнителния директор на Telegram Павел Дуров, заявявайки, че фондът планира правни действия срещу TON Inc. и Telegram, предаде Forbes Русия в понеделник.
Позовавайки се на анонимни източници, близки до Da Vinci, докладът посочва, че фондът е поискал обезщетение от 100 милиона долара от Telegram и други фирми, участващи в първоначалното предлагане на монети Gram.
Според доклада Telegram има две седмици да изплати на Da Vinci, в противен случай компанията ще заведе дело срещу Telegram в Лондон.
Telegram официално прекрати собствените си усилия по проекта TON и токените Gram през май 2020 г. след продължителна правна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ, която обвини Telegram в нарушаване на американското законодателство за ценните книжа, като позволи на американски инвеститори да участват в частно ICO през 2018 г.
През юни 2020 г. съд в САЩ постанови, че Telegram трябва да върне 1,2 милиарда долара на инвеститорите. Някои инвеститори получиха 72% възстановяване от Telegram преди решението на съда като част от схемата за възстановяване на средствата. Планът предлага незабавно възстановяване на 72% или 110% възстановяване през следващите 12 месеца, до април 2021 г.
Въпреки че по-голямата част от инвеститорите в TON са избрали схемата за възстановяване от 72%, остава неясно колко точно инвеститори все още очакват възстановяване от 110%.
В края на 2020 г. Дуров пусна официална публикация за новата стратегия за монетизация на Telegram, заявявайки, че месинджърът на компанията е на път да достигне милиарди потребители и изисква подходящо финансиране. Главният изпълнителен директор също отрече съобщенията, че Telegram е обсъждал инвестиции или финансиране с банки и инвеститори. Дуров обаче отбеляза, че Telegram е получил предложения за предоставяне на заем на Telegram.
“Вземането на заем е един от възможните начини Telegram да остане напълно независим и верен на своите ценности, докато изпълнява стратегията за монетизация, която очертах през декември”, написа Дуров в официалния си чат.
Руската информационна агенция “Kommersant” съобщи в средата на февруари, че Telegram планира да събере поне 1 милиард долара в частно облигационно пласиране на ограничен брой инвеститори от Русия, Европа, Азия и Близкия изток.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.