Авиационната дъщерна компания на руската петролна компания "ГАЗПРОМ НЕФТ" - "ГАЗПРОМ НЕФТ АЕРО" - обяви в понеделник, че е завършила успешен пилотен тест на своя базиран на блокчейн проект за зареждане на гориво, Smart Fuel.
Новата платформа е внедрена за повече от 100 редовни полета на руската бюджетна авиокомпания Smartavia, оперираща на международното летище в Мурманск. Заедно със Smartavia, в пилотът участваха големите банки VTB и Raiffeisenbank.
Димитрий Макаров, ръководител на проекта Smart Fuel, каза, че базираният на блокчейн процес в Мурманск е продължил от септември до декември 2020 г. След успешния пилот, „ГАЗПРОМ НЕФТ АЕРО“ ще продължи да предоставя решението си за плащане на гориво на Smartavia, каза Макаров.
Въз основа на основната блокчейн рамка Hyperledger Fabric, новият инструмент използва смарт договори за автоматизиране и ускоряване на времето за обработка на плащанията за зареждане с гориво. Системата е способна да обработва плащанията за зареждане с гориво за секунди, докато традиционните платежни транзакции обикновено отнемат до четири или пет дни, казаха от „ГАЗПРОМ НЕФТ АЕРО„.
Макаров обясни, че традиционният процес за плащане на гориво е изпълнен с множество документация и включва прекомерни разходи. „Тъй като е невъзможно да се прогнозира точният обем гориво, необходимо за полет, авиокомпаниите трябва да преведат прекомерно много средства на горивните оператори, за да се уверят, че има достатъчно за покриване на зареждането с гориво“, каза той. Новият инструмент гарантира безопасност на данните и максимална прозрачност за всички участници в транзакция, заяви Макаров.
„ГАЗПРОМ НЕФТ АЕРО“ и преди са разработили базирани на блокчейн решения за зареждане на самолети. Както беше съобщено по-рано, дъщерното дружество на „ГАЗПРОМ НЕФТ“ си партнира с основния руски авиопревозвач S7 Airlines, за да си сътрудничи по системата за доставка и плащане на гориво на базата на DLT през 2018 г.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.