Крипто борсата Coinbase официално ще се превърне в публично търгувана компания.
S-1 формулярът ѝ е публикуван от Американската комисия по ценни книжа и борси (SEC), освобождавайки пътя за дългоочакваното му директно включване в Nasdaq.
Този ход ограничава седем месечните усилия на борсата да стане публична. За първи път се появиха слухове, че Coinbase проучва директен листинг на американска фондова борса миналото лято, въпреки че компанията потвърди новината едва през декември 2020 г.
По това време борсата само обяви, че е подала поверително своя формуляр S-1 в SEC. Coinbase не потвърди, че иска да изброи своите акции от клас А директно до миналия месец.
Публикуването на S-1 на Coinbase предоставя първата публична представа за финансовото му представяне и как възнамерява да използва набраните средства.
“Очакваме нашите оперативни разходи да се увеличат значително в обозримо бъдеще и може да не успеем да постигнем рентабилност или да постигнем положителен паричен поток от операции на постоянна основа, което може да доведе до неблагоприятно въздействие върху нашия бизнес, оперативни резултати и финансово състояние”, заяви фирмата в декларацията, като добави:
Например, въпреки че генерирахме нетна печалба от 322,3 милиона долара през 2020 г., ние понесохме нетна загуба от 30,4 милиона долара през 2019 г.
Coinbase също потвърди, че използва Goldman Sachs, J.P. Morgan Securities и Citigroup, за да им помогне по отношение “на някои въпроси, свързани с нашия листинг”.
Други ключови подробности включват компенсация за главния изпълнителен директор Брайън Армстронг, който прибра 59,5 милиона долара през 2020 г.
“Кандидатствахме за изброяване на нашите обикновени акции от клас А на Nasdaq Global Select Market под символа COIN”, пише Coinbase.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.