Европейската централна банка (ЕЦБ) търси право на вето върху пускането на стабилни монети в еврозоната, в допълнение към по-голяма надзорна роля, според доклад на Reuters.
Тъй като стабилните монети извличат стойността си от официалните валути, централните банкери са особено предпазливи към тях. Те се опасяват, че тази връзка може да повлияе на контрола върху плащанията, банкирането и паричното предлагане.
Съобщението идва в светлината на плановете на Facebook да пусне дигитална монета, подкрепена с долари, наречена Diem. Първоначално социалната мрежа беше планирала да пусне стабилна монета, наречена Libra. Куп официални фиатни валути щяха да подкрепят това, но регулаторната реакция доведе до това, че проектът отслабна.
През септември Европейският съюз (ЕС) възнамерява да установи изчерпателни правила за криптоактивите. Те вероятно ще включват стрес тестове, както и изисквания за капитал и ликвидност. Facebook ще трябва да се придържа към тези разпоредби, преди да пусне стабилни монети.
ЕЦБ заяви, че в крайна сметка трябва да реши дали може да бъде разрешено издаването на стабилна валута в еврозоната. Това се дължи на потенциала на токените да компрометират контрола на централната банка върху инфлацията или безопасността на плащанията. ЕЦБ също така предложи правилата на ЕС да бъдат променени, за да направи становището му по въпроса обвързващо за националните органи, които искат да издават стабилни монети.
Централната банка обясни, че:
„Когато споразумението за препращане на активи е равносилно на платежна система или схема, оценката на потенциалната заплаха за провеждането на паричната политика и за безпроблемното функциониране на платежните системи трябва да попада в изключителната компетентност на ЕЦБ“
Стабилните монети са изправени пред нарастващ регулаторен натиск. През декември 2020 г. в Конгреса на САЩ беше въведен Законът за обвързването на стабилни монети и налагане на лицензи за банки (STABLE). По същия начин диктува изискванията за капитал и ликвидност.
Законодателството ще изисква от всеки емитент на стейблкойн да придобие банкова харта. Емитентът също ще изисква одобрение от Федералния резерв (ФЕД), Федералната корпорация за гарантиране на влоговете (FDIC) и съответната банкова агенция шест месеца преди издаването. Освен това ще се нуждаят от достатъчно резерви във ФЕД, за да осигурят конвертиране при поискване.
Въпреки че законодателството не е прието, това може да има опустошителни последици за бъдещето на стабилните монети.
Robinhood обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално е приключила разследването.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.