Китайски изследователски екип твърди, че е разработил квантов компютър, който е 100 трилиона пъти по-бърз от всеки съществуващ компютър.
Според медията Xinhuanet, екипът, който включва известния квантов физик Пан Дзиенвей, сподели значителния пробив в квантовите изчисления.
Пан и машината на екипа му постигнаха това, което хората в света на квантовите изчисления наричат квантово изчислително предимство (quantum computational advantage).
Лу Чаоянг, професор в Университета за наука и технологии в Китай, обяснява защо това постижение е толкова важно.
„Квантовото изчислително предимство е като праг. Това означава, че когато капацитетът на нов прототип на квантов компютър надхвърли капацитета на най-силния традиционен компютър при обработката на определена задача, той доказва, че вероятно ще направи пробиви в множество други области.“
Разработването на квантови компютри може да създаде значителни рискове за настоящите методи за криптиране, които се използват за защита на голяма част от информацията, съхранявана в интернет, включително криптографските алгоритми, които в момента поддържат сигурността на Биткойн.
Тази опасност подхрани състезанието за подсигуряване на Биткойн и други защитени с алгоритми данни в интернет.
Докато Китай обявява своя пробив в квантовите изчисления, базираната в Япония Toshiba обещава да предлага криптографски услуги за квантови изчисления до 2025 г. Многонационалният конгломерат тества своите услуги, като залага, че необходимостта от услуги за квантово криптиране ще нарасне значително през следващите години.
Прогнозата на Toshiba за сектора може да се актуализира, тъй като екипът на Пан продължава да работи върху своята машина, която има, според Xinhuanet, 10 милиарда пъти по-бърза скорост на обработка от квантовия компютър на Google.
Масивна разпродажба при Биткойн? – Прочетете още тук!
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.