На фона на неотдавнашния скок на цената на XRP, който беше основна тема, това дали криптовалутата и технологичната фирма ще останат в САЩ, въпреки липсата на ясни регулации, е от решаващо значение.
По-рано беше заведено съдебно дело срещу базираната в САЩ технологична фирма Ripple по обвинения, че нейният XRP токен се счита за ценна книга в страната.
В подкаст с Биткойн бика Антъни Помплиано, Брад Гарлингхаус, изпълнителният директор на Ripple, отново разгледа темата, пояснявайки, че само САЩ гледат на XRP като на ценна книга.
В сравнение с други членове на Г-20, САЩ изглежда са единствените, които класифицират XRP като ценна книга. Главният изпълнителен директор каза.
„Ако XRP се счита за ценна книга тук, в Съединените щати, имаме и други пазари на Г-20, които са възприели различно мнение. Не знам нито един пазар в световен мащаб, който да смята, че XRP е ценна книга.„
Той също така добави следното.
„Много е трудно да се разглежда XRP като ценна книга.“
По-рано токенът беше рекламиран като мост между валутите, позволяващ плащанията в реално време и трансграничните транзакции да се извършват плавно и на ниска цена. Гарлингхаус обясни мисията на неговата DLT фирма.
„Ripple се опитва да направи мрежите за стойност оперативно съвместими и днес най-болезнената част от несъвместимите мрежи за стойност са трансграничните трансфери […] RippleNet е мрежа от банки и финансови институции,[…] които дават възможности на над 60 държави, в които имаме платежни коридори, [като продължаваме да се разрастваме].“
Главният изпълнителен директор на Ripple заяви, че е жалко, че в американската крипторегулаторна рамка липсва толкова много яснота. Позовавайки се на публикувания доклад на Министерството на правосъдието на САЩ (DoJ) „Рамка за правоприлагане при криптовалутите“, Гарлингхаус посочи, че докладът, който съдържа над 80 страници, предоставя объркващи определения за криптовалута.
В доклада осем отделни регулаторни органи са предоставили свое собствено определение за криптовалута, като някои я класифицират като комодити, докато други казват, че тя трябва да бъде включена в списъка като ценна книга. Объркването и липсата на ясна таксономия около крипто са това, което кара САЩ да изостават от другите страни в „равнопоставените условия“.
Това осакатява конкурентоспособността им в областта на криптовалутите в сравнение със страни като Сингапур, Япония и Швейцария. Освен тези държави, за които Гарлингхаус твърди, че имат много ясна регулаторна система в това отношение, главният изпълнителен директор също хвали Обединеното кралство за крипто разпоредбите.
„За съжаление, американската крипторегулаторна рамка не е синхронизирана с други рамки. Виждате крипто в положителна светлина в други страни, като Великобритания. Те имат ясна таксономия, въртяща се около крипто.“
Главният изпълнителен директор на Ripple подчерта, че дори ако XRP да бъде класифициран като ценна книга съгласно американските разпоредби, „клиентите на RippleNet са предимно извън Съединените щати“. Той сподели грубо число като каза, че повече от 90% от клиентите на RippleNet се намират в други региони на света.
Това предполага, че Ripple все още може да процъфтява и да бъде печеливша финтех компания, дори и да трябва да премести централата си от Сан Франциско.
Понастоящем XRP е една от най-горещите теми в криптосферата, като токенът се издига до нови висоти на пазара. Наскоро активът достигна двугодишен връх, надминавайки Биткойн и Етериум в рамките на седмицата.
Пазарните експерти също заявиха, че монетата все по-често се рекламира и че статистиката показва, че нейният социален обем – популярността в медийните канали и количеството участия на XRP в социални разговори – може скоро да надмине Етериум.
Надеждите за мащабно алткойн рали през 2025 г. може да се окажат неуместни, тъй като главният изпълнителен директор на CryptoQuant Ки Йонг Джу предупреди, че само избрани проекти със силни основи и потоци от приходи вероятно ще просперират.
Етериум претърпя значителен удар, като падна под $2,500 след спад от 8%, което може да се окаже най-лошият месец февруари в историята.
Binance представи RedStone (RED) като най-новия проект в своя Launchpool, отбелязвайки 64-тото си попълнение.
Неотдавнашният спад на крипто пазара предизвика повсеместна паника сред трейдърите, като за кратък период от време се стигна до значителни загуби.