Начало » Биткойн назаем – какво трябва да знаем, предимства и рискове

Биткойн назаем – какво трябва да знаем, предимства и рискове

12.11.2020 15:10 8 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Биткойн назаем – какво трябва да знаем, предимства и рискове

Биткойн и останалите криптовалути са предимно спекулативни инструменти - ако притежавате биткойни, няма причина да ги продавате или обменяте за стоки и услуги, стига стойността им да продължава да се увеличава.

Криптовалутата назаем, в частност биткойни назаем,  ви дава възможност да вземете в ръцете си актив, който в момента е силно ликвиден и лесно може да бъде конвертиран в пари. Преди обаче да инвестирате в криптовалути назаем е важно да разберете какво представлява този вид инвестиция и какви са рисковете и предимствата.



Как работят биткойн заемите?

По принцип биткойн заемите работят точно както всички други заеми. Кредиторът заема биткойни на кредитополучателя. След това кредитополучателят изплаща заема с лихва. Биткойн заемите могат да се транзитират като частни заеми директно между всеки две страни, които имат биткойн портфейли. Въпреки това, за хората може да е трудно да се свържат с други лица, на които могат да се доверят и които са готови да им заемат биткойни. Тук се появяват редица онлайн платформи за заемане на биткойни /например Binance/, което улеснява заемането на биткойни и печеленето на лихва. По-голямата част от онлайн кредиторите на биткойн са peer-to-peer платформи, което означава, че биткойн се дава назаем от частни собственици на актива директно на кредитополучатели, а не от институционален кредитор. Кредитополучателите могат да заявят колко лихва са готови да платят или дължимата лихва може да бъде определена от платформата въз основа на тяхната кредитоспособност. Някои платформи също позволяват на заемодателите да заявят колко биткойни са готови да отпуснат и при каква лихва. След това кредитополучателите могат да кандидатстват за заем, а кредиторите да изберат дали да предоставят заема или не.



Какви модели заем са на разположение? 


Кредитополучателите обикновено могат да избират между заеми, деноминирани в биткойн, и заеми, деноминирани в основна валута (евро или щатски долари например). Ако заемът е деноминиран в биткойн, тогава кредитополучателят трябва да изплати точното количество биткойни, които заема, плюс лихвите. 


Например, ако вземете назаем 1 биткойн за 2 години при 8% лихва годишно, тогава трябва да изплатите 1 биткойн плюс 0,16 биткойна като лихва през срока на заема. Този модел работи добре, ако всъщност печелите или копаете биткойни, защото можете да изчислите точно колко ще струва заемът. 


Ако заемът е деноминиран във фиатна валута, тогава кредитополучателят трябва да изплати биткойн до предварително определената сума на фиатната валута. Например, ако вземете назаем 1000 щатски долара биткойн стойност  за 2 години при 8% номинална лихва годишно, тогава трябва да изплатите 1000 щатски долара биткойн стойност плюс 160 долара биткойн стойност през целия срок на заема. Този модел работи добре, ако печелите фиатна валута, защото можете да изчислите точно колко ще струва заемът. Въпреки това, биткойн заемите не предлагат добавена стойност в сравнение със стандартните равнопоставени заеми, когато се използват по този начин. 



Възможни употреби на биткойн заеми 

Като инвеститор, най-голямата полза от криптовалутните заеми е, че можете да отдавате вашата криптовалута и да печелите от лихва. Като кредитополучател, най-голямата полза от биткойн заемите е, че ви позволяват да получите криптовалута, която можете да инвестирате директно в услуги, които изискват плащане в биткойни (ливъридж търговия с биткойн, например). 

За международните заеми разходите за прехвърляне на криптовалути могат да бъдат много по-ниски от разходите за получаване на заеми по банков път. Криптовалутните заеми също се възползват от по-широка база от кредитополучатели, тъй като обслужват кредитополучатели, които нямат банкови сметки. Заемите с биткойн, деноминирани във фиатни валути, позволяват на инвеститорите да спекулират с повишаване на цената на биткойн, защото ако стойността на биткойн расте през срока на кредита, те могат да продадат заетите биткойни, да изплатят договорената сума във фиатната валута плюс лихвите и да спечелят разликата. Те също така позволяват на инвеститорите да правят кратки биткойн инвестиции чрез продажба на биткойн и след това обратно изкупуване и изплащане на биткойн заеми, ако и когато цената падне, печелейки разликата. Това са силно спекулативни дейности, които изискват високорискова толерантност и способност за риск.



Рискове на биткойн заемите


Ако сте един от малкото хора, които всъщност печелят биткойни и правят подходящи покупки или инвестиции с помощта на биткойн, тогава волатилността на биткойн няма да има голямо значение за вас. Независимо от това как стойността на биткойн се променя по отношение на фиатните валути, най-вероятно няма да забележите, докато вземате назаем, харчите, печелите и изплащате биткойн. Когато заемите са деноминирани в биткойн, но се конвертират във фиатни валути и обратно, нестабилността на стойността на биткойн спрямо фиатните валути представлява висок риск. Ако кредитополучателите използват стандартни валути и трябва да купят биткойн специално, за да изплатят заема си, повишение на цената на биткойн може значително да увеличи стойността на техните заеми. По същия начин спадът в цените на биткойни може да намали стойността на заемите. Във всеки случай получаването на биткойн, който след това трябва да бъде продаден, за да се получи фиатна валута, и купуването на биткойн за изплащане на заеми включва допълнителни разходи (включително комисионна, начислена от пазарите на биткойн). Продажбата и закупуването на биткойн също изисква време и усилия.


Съществуват редица различни рискове, свързани с биткойн заемите. Някои от тях включват:


1.
Липса на регулация


Когато заемате средства от кредитополучатели във вашата държава чрез peer-to-peer платформи за кредитиране в същата държава, се създават правно обвързващи частни договори за заем, които ви дават право да предявите такси за събиране на дългове срещу некоректни кредитополучатели. Регулаторният пейзаж около дигиталните активи като биткойн е схематичен. Това може да усложни събирането на дългове, когато кредитополучателят не изпълни задълженията си по заемите.


2. Сделки с международни кредитополучатели 


Голяма част от стойността на биткойн заемите е, че те могат да се сключват между заемодатели и кредитополучатели в различни страни, без да се плащат високи такси за трансфер и обмяна на валута. Заемането на пари на заемополучатели от други страни, обаче, е рисков бизнес за кредиторите. Може да е почти невъзможно да се определи точно кредитоспособността на заемополучателите. Някои платформи за кредитиране на биткойни разчитат само на чисто доверие, докато други използват модели, по които кредитополучателите се оценяват въз основа на начина, по който те изплащат заемите, предоставени от същата платформа. Относителната анонимност на интернет и по-специално анонимността на биткойн търговията дава възможност за злоупотреба. Може да бъде трудно или невъзможно за платформи или заемодатели да вземат мерки за събиране на дългове срещу просрочени заеми на кредитополучатели, които не пребивават в същата държава. Известните платформи за кредитиране на биткойни обикновено си партнират с агенции за събиране на вземания, за да събират дългове в международен план. Някои платформи за заем на биткойни предоставят опция, чрез която можете автоматично да инвестирате капитала си в голям брой различни заеми, разпределяйки риска. Други платформи използват модел на обезпечен заем, чрез който заемът е обезпечен с фиатна валута или криптовалута, която е депозирана като обезпечение. Този модел заем осигурява известна сигурност за кредиторите, тъй като те могат да запазят обезпечението, ако кредитополучателят не обслужва заема си. Стойността на обезпечението обаче може да не осигури изцяло заема, ако цената на биткойните се увеличи по време на срока на заема. Обикновено платформата за заем ще балансира разходите си чрез продажба на част от обезпечението. Това обаче може да бъде трудно в случай на голям спад в цената на основната криптовалута. 


3. Волатилност на цените на биткойн


Когато биткойн заемите са деноминирани във фиатна валута, инвеститорите поемат риск от възможни колебания в цените на биткойн. Например, ако от кредитополучателя се изисква да изплати биткойн на стойност 1000 щатски долара и стойността на биткойна, отпуснат от заемодателя, се удвои за срока на кредита, кредитополучателят ще изплати само биткойн на стойност 1000 долара и кредиторът ще загуби половината от инвестицията си. Освен ако не очаквате стойността на биткойните да спадне, трябва да помислите за инвестиране само в деноминирани в биткойн заеми. Правейки това ви гарантира, че ще получите обратно същото количество биткойн, което сте дали или взели под наем, плюс лихва. 

4. Риск от дигитални кражби


Много платформи за заем на биткойни може да изискват да съхранявате  биткойни в портфейл, предоставен от тях, поне временно. Подобно на всички онлайн портфейли за биткойни, тези за заем на биткойн, са изложени на риск от хакерски атаки.


5. Риск от провал или технически проблем с платформата. 


Поради международния характер на биткойн заемите и липсата на законодателство, биткойн заемодателите и заемополучателите са силно зависими от платформите за извършване на транзакции с биткойн заеми и събиране на изплащането на заеми. Понастоящем платформите за биткойн заеми са малки и относително слаби във финансово отношение. Те също са изложени на нестабилност в цената на биткойн. Ако платформата се провали или има технически проблеми, кредиторите могат да не успеят да съберат дългове си. Кредитополучателите пък може да имат проблем да изплатят дълга си – особено когато заемите се финансират от множество инвеститори – което може да навреди на кредитната им оценка, ако инвеститорите започнат процедури за събиране на дългове. 



Какви са разходите за биткойн заеми?

Биткойн платформите за кредитиране начисляват такси на кредитополучателите и/ или заемодателите за техните брокерски услуги. Някои платформи начисляват еднократна брокерска такса в началото на срока на заема и тази такса обикновено се приспада от самия заем, преди да бъде изплатена на кредитополучателя /например еднократна такса между 1% и 2,5% от всеки издаден заем (въз основа на срока на заема) в допълнение към повтарящата се такса от 1%/.  Други платформи начисляват лихва върху използваната част от заема, но не начисляват никакви допълнителни такси. Случайните разходи пък включват такси за напомняне за забавяне на плащането, наказателни лихви за забавяне на плащането, такси за трансфер на биткойни или брокерски такси, когато криптовалутата се купува или продава за изплащане на заем. 


Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Ето защо Робърт Кийосаки не спира да вярва в Биткойн

Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.

25.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Биткойн ETF-ите счупиха рекорд за 2025 г. на фона на нарастващото институционално търсене

Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.

25.05.2025 9:00 1 мин. четене Kosta Gushterov

Централните банки купуват злато, а не Биткойн – Питър Шиф с коментар по темата

Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.

25.05.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Топ крипто трейдър реализира $46 милиона печалба от Биткойн, насочва се към алткойните

Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.

24.05.2025 18:05 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.