Проектът MoonBeam планира да създаде персонализиранa параверига, която емулира средата на Етериум виртуалната машина (EVM), ефективно пресъздавайки Етериум (ETH) на Polkadot (DOT).
Разработчиците на Polkadot и някои други проекти за оперативна съвместимост обикновено трябва да настроят цяла блокчейн мрежа, за да хостват своите децентрализирани приложения. Докато рамката на Substrate на Polkadot има за цел да направи този процес по-опростен, не всички dApps се нуждаят от това ниво на контрол над своята среда.
MoonBeam се стреми да се превърне в своеобразен емулатор на Етериум за Polkadot, работещ в същата виртуална среда, която в момента захранва всички интелигентни договори на Етериум.
Екипът казва, че това позволява на разработчиците на Етериум dApp-ове да правят само минимални промени в кода си и да поддържат използването на инструменти за разработчици като Truffle и Metamask.
В същото време интеграцията с Polkadot би позволила лесна оперативна съвместимост с останалата част от екосистемата Polkadot. Други модули Substrate ще продължат да бъдат на разположение, което позволява на разработчиците да внедрят управление по веригата, социално възстановяване за портфейли и други функции с готов код.
Екипът твърди, че MoonBeam е по-достъпна платформа за интелигентни договори със силно управление по веригата – често подчертавана от съоснователите на Polkadot като необходимост за блокчейн системи.
MoonBeam също ще бъде съвместим с Етериум и Биткойн (BTC), благодарение на специални мостове, построени от други екипи.
Независимо от това, конкуренцията в пространството за мащабируемост на dApp е тежка, тъй като множество вериги от първи слой се конкурират с решенията на родния слой на Етериум. Докато DeFi до голяма степен затвърди господството на Етериум в пространството на интелигентни договори, ограниченията на неговия блокчейн станаха очевидни през лятото на 2020 г.
MoonBeam и Polkadot са някои от многото проекти, които искат да спечелят от това, като предоставят алтернативна платформа. Други имена включват Solana, Binance Smart Chain, Near Protocol и Cosmos.
Въпреки че повечето очакват това да се случи около първото тримесечие на 2021 г., не е определена ясна дата на стартиране.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.
Мярката е вследствие на рутинните оценки на активите на борсата, които имат за цел поддържане на стандартите за качество и защита на потребителите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.