Хеширащата мощност на Биткойн (BTC) мрежата е скочила с около 30% през последните 24 часа, което, ако се запази, предполагаемо може да доведе до голяма корекция на трудността.
Според Coinwarz, в момента хеширащата мощност на Биткойн е 127,8 екзахеша в секунда или EH / s, след като за кратко премина над 160 EH / s. Към момента на писане, хеширащата мощност на BTC се е увеличила с 42% за два дни.
(1-месечна графика на хеширащата мощност на Биткойн: Coinwarz)
Скокът следва рязък спад в хеширащата мощността в края на октомври, който много анализатори приписват на края на дъждовния сезон в китайския център за добив Съчуан.
Богатата и евтина водноелектрическа енергия на провинцията се очаква да привлече около 80% от китайските миньори по време на влажния сезон. През декември CoinShares изчисли, че Съчуан представлява 54% от световната добивна дейност.
Анализаторът на Quantum Economics Джейсън Дийн спекулира, че внезапното увеличаване на хеш-рейта на Биткойн може да е знак, че много китайски миньори са завършили миграцията си от Съчуан и са възстановили операциите в други местни добивни центрове като Синдзян и Вътрешна Монголия.
Внезапният скок в криптодобивната активност предполага, че мрежата вероятно ще доведе до друга значителна корекция на трудността.
Повишаването на трудността ще е минус предимно за миньорите, които не са абзирани в Китай. Те повишиха приходите в следствие на 16% спад в трудността от октомври, който е вторият най-голям спад в трудността в историята на Биткойн.
По-рано тази седмица най-големият в света генератор на водноелектрическа енергия за частния сектор, руската фирма En+ Group, обяви, че ще стартира предприятие за добив на криптовалута в партньорство с местната компания BitRiver.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.