Александър Лебедев, собственикът на британските вестници Evening Standard и The Independent, заедно с руското издание "Новая газета", говори с възторг за потенциала на криптовалутите и интелигентните договори да революционизират финансите.
В обширно становище от 1800 думи, публикувано в ‘The Independent‘ на 13-ти октомври, милиардерът прогнозира, че блокчейн технологията ще наруши това, което той описа като паразитен глобален банков олигопол, твърдейки, че „блокчейн технологията и интелигентните договори ще направят ненужно наемането на по-голямата част от хора във финансовия сектор.„
Той смята, че настоящият „експлозивен растеж на DeFi платформи се дължи на бърз прилив на ликвидност“ и „не може да продължи безкрайно“, но въпреки, каза следното това:
„Вградените в тази инфраструктура технологии отварят огромни възможности за възстановяване на глобалната финансова система.“
Лебедев каза, че интелигентните договори дават на клиентите достъп до финансови услуги „без участието на посредник под формата на самата банка“, като така не позвоява на „алчните банкери“ да крадат средствата на клиентите.
Лебедев също така разкри, че е инвестирал 100,000 долара в базиран в Естония протокол за ‘yield-farming‘ като „експеримент“ и изглеждаше изненадан от бързата възвръщаемост. Сега той се стреми да създаде собствена „Независима децентрализирана финансова екосистема“.
Платформата ще се стреми да предлага „пълния набор от услуги на традиционните банки“, включително „обмяна на валута, депозити, кредитиране, сетълмент и касови услуги, [и] местни и международни трансфери“.
Бившият банкер отбеляза, че глобалните регулатори все повече се насочват към крипто активи, като се позовава на неотдавнашни ходове за разпознаване на стабилни монети и секюрити токени от страна на германските, китайските, швейцарските и американските законодатели.
„Следващата стъпка ще бъде ‘дигитализация’ на реални активи, включително производствени съоръжения, недвижими имоти, стоки и услуги, с тяхното държане в споделени счетоводни книги.“
Част от причината за вярата му в потенциала на криптовалутите е, че в сегашния си вид, Лебедев твърди, че глобалната финансова система ще доведе „световната икономика до катастрофа“.
Лебедев посвети 25 години на банковото дело и закупи третата по големина частна банка в Русия, Националната резервна банка през 1995 г. Той твърди, че съвременните банкови практики сред конкурентите му се стремят да „[присвояване] на парите на клиентите“. Лебедев добави, че хиляди руски „банкстери“ са присвоили „над 100 милиона долара от парите на своите клиенти“ от 90-те години насам.
Той каза, че „милиарди хора са напълно откъснати от банковите услуги“ поради ограничения им достъп до финансови ресурси, приписвайки икономическото си изключване на факта, че банковата класа няма какво да им открадне.
„Може би сме на ръба на истинска революция в международната финансова система и края на [банкирането].“
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.