Начало » Централните банки описват очакванията си за национални дигитални валути

Централните банки описват очакванията си за национални дигитални валути

11.10.2020 21:30 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Централните банки описват очакванията си за национални дигитални валути

Тъй като целия свят се фокусира върху дигиталните валути на Централните банки, редица банкови власти на страните съвместно са изготвили документ, обсъждащ обстойно вида на валутата.

Банката за международни разплащания заяви, че група от седем централни банки и BIS са си сътрудничили по доклада, „идентифицирайки основните принципи, необходими на всички публично достъпни CBDC, за да помогнат на централните банки да постигнат целите си на публичната политика“ BIS е глобална институция, която помага на националните централни банки.

CBDC бяха актуална тема през 2020 г., като редица държави изразиха интерес към вида на активите. Китай продължи напред с плановете си за своя CBDC, дигитален юан, въпреки че централната банка на Китай не допринесе за доклада. Китай е в разгара на тестването на своя дигитален актив и са завършени транзакции на стойност около 162 милиона долара в дигитални юани.

Банката на Англия, Федералният резерв на САЩ и Банката на Япония са сред управителните органи, участващи в изработването на документа, озаглавен: „Дигитални валути на централната банка: основни принципи и основни характеристики„. От декларацията на BIS обаче стана ясно, че заинтересованите страни не са включили становища в доклада относно пускането на такава валута, нито са посочили някакви твърди планове за производство на такъв актив.

В доклада се изяснява,

Този доклад не е за това дали и кога да издаде CBDC. Централните банки ще вземат това решение за своите юрисдикции (в консултация с правителства и заинтересовани страни). Нито една от централните банки, участващи в този доклад, не е взела решение дали да издава CBDC.

В доклада са изброени три основни основни принципа, на които следва да се основава бъдеща CDBC и свързаната с него екосистема, ако възникне такъв актив.

Централната банка не трябва да компрометира паричната или финансовата стабилност чрез издаване на CBDC; (ii) CBDC ще трябва да съществува едновременно и да допълва съществуващите форми на пари; и (iii) CBDC следва да насърчава иновациите и ефективността.

Документът изяснява, че жизненоважни компоненти на стабилни CBDC включват конвертируемост, удобство, сигурност, скорост, мащабируемост, правна стабилност и няколко други категории.

Централната банка на Бразилия също изрази интерес към CBDC през последните месеци, въпреки че докладът също не посочва централната банка на Бразилия като участник. За разлика от това, Японската централна банка благодари на списъка с отчетените участници. Япония може да се похвали с екип, натоварен с изучаването на CBDC.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Разследват американски депутат след 190% печалба от тази европейска компания

Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.

21.04.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Вероятността за рецесия на Polymarket се повиши вследствие на митата на Тръмп

След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.

21.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Беларус настоява да въведе дигиталната рубла, за да избегне глобалния финансов натиск

Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.

20.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.