Повече от половината от всички борси в световен мащаб имат слаби KYC протоколи за идентификация - като борсите в Европа, САЩ и Великобритания сред най-сериозните нарушители, според ново проучване на компанията за блокчейн анализ CipherTrace.
CipherTrace анализира над 800 децентрализирани, централизирани и автоматизирани борси на маркет мейкъри и установи, че 56% от тях изобщо не спазват указанията за KYC, въпреки разпоредбите за борба с прането на пари (AML).
Най-много такива борси са в Европа – регион, известен с по-строги регулации. Въпреки това, 60% от европейските доставчици на виртуални активи имат недостатъчни KYC практики.
Великобритания и Русия са трите държави с най-голям брой борси със слаб KYC. Сингапур също оглавява гласацията, когато става въпрос за слабото спазване на установените регулации за предлагане на дигитални активи.
Проучването установи, че много борси не се притесняват да споменават страната на произход на своя уебсайт или условия. Това изглежда умишлено – от тези борси 85% са имали нестабилна KYC рамка. Това предполага, че някои борси крият своите юрисдикции, за да се избегне необходимостта да се регистрират или да се съобразят с регламента за борба с прането на пари.
Докладът отбелязва, че 70% от борсите, регистрирани на Сейшелските острови, имат лоши KYC норми, което прави малката островна държава място за размножаване на потенциални перачи на пари.
Проучването също така изследва 21 DEX и установява, че 81% са имали слаби или никакви практики за познаване на клиента (KYC). DEX обаче не са непременно добри места за пране на пари. CipherTrace отбеляза, че въпреки че 7,9 милиона щатски долара откраднати в хака на KuCoin бяха продадени на децентрализираната борса Uniswap, те не са били изпрани там.
„Хакерът не използва DEX, за да скрие следите си, а го прави, за да може да продаде откраднатите си ТОКЕНИ“, каза съоснователят на Elliptic, Том Робинсън.
DeFi проектите предлагат традиционни финансови дейности като кредитиране, вземане на заеми и получаване на лихва, което означава, че те могат да попаднат в същата регулаторна рамка като банките и други регулирани финансови институции.
„Това са всички финансови дейности и те вероятно вече са обект на различни закони, включително закон за ценните книжа, потенциално закони за банките и заемите – определено AML / CTF закони,“ каза Валери Шцепаник от SEC, по-рано този месец.
Дейв Джеванс, главен изпълнителен директор на CipherTrace, заяви, че протоколите на DeFi лесно ще приемат разпоредбите, според него.
„От това, което преживяхме през последните няколко месеца, виждаме, че те не искат да имат нищо общо с KYC“, каза Джеванс.
„Те просто казват, че пишат софтуер и макар да получават полезни средства от него, те не го ‘управляват’. Но е интересно да се види какво е управлението на платформите, което често се случва от компании, подкрепени с рисков капитал.„
Джеванс добави, че DeFi едва ли дълго ще отбягва разпоредбите.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.