Начало » Криптовалутите са прекалено зависими от долара

Криптовалутите са прекалено зависими от долара

03.10.2020 13:10 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Криптовалутите са прекалено зависими от долара

Крипто пространството е изправено пред много проблеми. Лошо потребителско изживяване, неустойчиви такси за транзакции, невъзможност за оценка на рисковете в лицето на подлежащите иновации.

 Но до тази година се съмнявам, че някой би предположил, че взаимозависимостта от щатския долар е една от тях.

Въвеждането на лесно търгуеми, дори децентрализирани стабилни монети е божи дар за милиони обикновени хора. Сега те могат да се хеджират срещу постоянните колебания в цената на ETH и BTC. А стабилността на цените означава, че глобалната търговия вече не трябва да бъде възпирана при интегрирането на програмируеми пари в техните цифрови операции.

И все пак, страната на долара е в беда. Пълните икономически последици от спирането на икономика в продължение на много месеци тепърва ще достигнат своя връх. Дългът се монетизира в голям мащаб. Има огромно разделение на богатството между поколения, раси и градове.

Културните и политическите разделения протичат също толкова дълбоко. Населението на САЩ е толкова поляризирано, че дори носенето на маска е политическо, базирано на партията. И за капак на всичко, страната се ръководи от администрацията, целяща да стимулира повече разделение и да вземе страна. Политиката на САЩ е толкова сломена, че става относително ясно, че може да избухне гражданска война. Всъщност това е нещо, което американските журналисти и генерали открито са обмисляли.

Шив Малик е автор на две книги, съосновател на мозъчния тръст на Intergenerational Foundation и бивш разследващ журналист за The Guardian. В момента той евангелизира за нова децентрализирана икономика на данни за проекта с отворен код Streamr.

И ако Америка е толкова несигурно балансирана между по-нататъшен просперитет и потенциална катастрофа, същата е и съдбата на щатския долар за останалия свят. Само при емитирането на дълга на Министерството на финансите на САЩ този месец професионални мениджъри на пари предупреждават, че статутът на резервната валута на САЩ е застрашен.

Традиционните пазари имат зрели финансови продукти за хеджиране или бягство от подобни тектонски промени. Има много други световни валути или други активи, деноминирани в щатски долари, в които да се прехвърлят средства, в случай че доларът се срине.

На криптовалутите им липсват същите тези продукти, това, което икономист или търговец би могъл студено да определи като „финансови инструменти за предпазване от външни политически рискове“. 

Въпреки целта на Web 3.0 да бъде едновременно глобален, а също така и без контрол на националните държави, съдбата му все още е невероятно обвързана с щатския долар.

Крипто екосистемата използва глобалната резервна валута в почти всички аспекти на потребителския си опит. Разбира се, има онези местни ползватели на BTC или ETH, които спят и дишат сатоши и gwei, но отиват на всяка борса или проверяват цените на газта в портфейла си: Крипто е създаден и се използва от хора, които все още работят в зелени пари.

Най-очевидният начин за излизане от такава взаимозависимост би бил приемането на стабилни монети, обезпечени с евро, йена или юан. Но там, където има повече от половин дузина стабилни монети в щатски долари с обем на търговия редовно над 5 милиона долара на ден, няма стабилни монети, които не са щатски долари и могат да се конкурират на това ниво.

Защо все още не е потръгнал? Мариано Конти, бивш служител на MakerDAO, групата, изградила автономния стабилен долар (DAI), е в по-добра позиция от повечето, за да обясни защо екипът им е избрал долари.

Първоначално, каза ми Конти, DAI трябваше да бъде обвързан със специалното право на тираж на Международния валутен фонд (SDR), който служи като разчетна единица между членовете на МВФ в страната. 

МВФ извлича SDR, като обединява и внимателно претегля пет основни валути, включително юана, еврото, британския паунд и йената. Но за кратко, Конти каза: „USD беше избран в крайна сметка, защото хората мислят в долари, а не в SDR.“

Може ли това да се промени? Може ли Dai да бъде подкрепен от еврото или йената?

„Протоколът е в състояние да промени фиатната си обвързаност, за да следва друга валута, ако е необходимо“, каза той, „въпреки че процесът вероятно би бил болезнен.“ По-добра идея е „издаване на друга валута, да речем EuroDai или YenDai, подкрепени от DAI.“

С други думи, надграждане на успеха чрез подкрепа на нов стейбълкойн с вече съществуващо обезпечение.

„Ако те започнат да печелят сцепление, като се отдели DollarDai и след това бавно направят основния DAI да се отклони към съществуваща или нова кошница с валути, също ще сработи“, каза той.

Така че децентрализирани, подкрепени с евро или йени стабилни монети са възможни, но всичко това ще отнеме време: Месеци за създаване, но може би повече от година, за да спечелим наистина доверието на общността. И тогава може би дори по-дълго, за да се вгради в потребителския опит на стотици dApps.

Прекалено кратък срок, но такъв, който крипто може скоро да няма друг избор, освен да го приеме.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Кати Ууд очаква търговските мита да допринесат за икономическия растеж

Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.

20.05.2025 18:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай укрепва юана, докато дедоларизацията набира инерция

С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.

20.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Предстои икономическо забавяне в САЩ според милиардер

Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.

20.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Япония е изправена пред нарастващ финансов натиск – какви са причините?

Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.

20.05.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.