Световният икономически форум (WEF) разглежда родната валута на Ripple, XRP, като най-подходящата криптовалута в нововъзникващото пространство на дигитални валути на централни банки (CBDC).
В доклад, публикуван в началото на тази година, WEF казва, че централните банки и правителствените агенции разглеждат потенциала на CBDC за решаване на многогодишни глобални финансови проблеми като финансовото включване и стабилността на платежните системи. Базираната в Женева международна организация също направи ясно разграничение между CBDC и криптовалути.
„CBDC е дигитализирана версия на суверенна валута, създадена и издадена от монетарната власт на дадена страна. CBDC се различава от другите форми на дигитални или виртуални валути, включително криптовалути като Биткойн и ‘стейбълкойнове’, които не се издават от централните банки или обикновено не се считат за законно платежно средство.“
Въпреки че WEF очертава ясна граница между двете форми на цифрови активи, организацията посочва XRP като най-подходящата криптовалута в CBDC пространството за търговия на едро за вътрешни или междубанкови плащания и сетълменти.
В неотдавнашна блог публикация Ripple отбелязва, че централните банки по света са затворени в надпревара за разработването на свои собствени CBDC. От стартъпа за разплащания също обясняват как централните банки могат да използват XRP, за да улеснят и подкрепят използването на CBDC.
„Услугата за ликвидност при поискване на RippleNet (On-Demand Liquidity) позволява на финансовите институции да извършват транзакции в реално време на множество световни пазари, използвайки цифровия актив XRP и такова решение може да подкрепи и директния обмен на CBDC. XRP е по-бърз, по-евтин и по-мащабируем от всеки друг дигитален актив, което го прави идеалният инструмент за свързване на две различни валути бързо и ефективно.„
Binance се подготвя да подобри своята платформа за спот търговия с въвеждането на допълнителни търговски двойки, предлагайки по-голяма гъвкавост на своите трейдъри.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
PI токенът на Pi Network дебютира официално на 20 февруари, отбелязвайки важен етап за проекта.
С наближаването на края на февруари пет базирани в САЩ криптовалути – Story (IP), Ondo Finance (ONDO), OFFICIAL TRUMP (TRUMP), Solana (SOL) и Uniswap (UNI) – привличат вниманието на пазара.