Chainalysis откри, че даркнет пазарите имат силно присъствие в Източна Европа.
В откъс от доклада ‘Geography of Cryptocurrency Report’, фирмата твърди, че Източна Европа е отговорна за “повече активност на даркнет пазарите от всеки друг регион”, като анонимния пазар Hydra е шестата най-голяма крипто услуга в региона.
Докладът предполага, че Hydra е генерирал над $ 1.2 милиарда в приходи между юни 2019 и юли 2020. Платформата е сред най-големите даркнет пазари на света, въпреки че обслужва само Източна Европа.
Chainalysis предполага, че около 1.4% от 12-месечният крипто обем на Източна Европа от $ 41 милиарда се изпраща на незаконни дейности. Това поставя региона малко зад Латинска Америка – където 1.6% от общия обем се насочва към незаконни платформи. Обемът в Латинска Америка е значително по-малък, обаче.
Източна Европа е дом на “най-печелившите рансъмуер мрежови администратори и оператори на рансъмуер като услуга”, като регионът получава 23% от всички глобални трансфери за рансъмуер адреси.
Въпреки високите нива на базирани на крипто киберпрестъпления, докладът отбеляза, че Източна Европа вижда значителни нива на употреба и осиновяване на крипто активи за легитимни цели. Русия и Украйна, например, се класират нависоко в глобалния индекс за крипто осиновяване на Chainalysis.
Около 85% от трансферите в Източна Европа се класират като да иамт ‘професионални размери’ или на стойност от над $ 10,000, като изследователската фирма подчерта засилващото се присъствие на крипто фондове в региона.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.