Брайън Брукс, бившият главен юридически директор на Coinbase и настоящият американски контролер на валутата, настоява за консолидиране на лицензионните разпоредби за разплащателните компании на федерално ниво в САЩ.
Федералното лицензиране за разплащателни фирми, които не приемат депозити, може да отвори вратата за по-нататъшно масово приемане на виртуални валути, като позволи на фирмите за крипто разплащания да получат одобрение за работа в множество държави. Размерът на федералните и щатските разпоредби на САЩ възпира много фирми за виртуални валути да се позиционират в САЩ.
Анализаторите обаче прогнозират, че много щати ще се противопоставят на федералното лицензиране, позовавайки се на продължаващ спор за хартата на OCC за финтех с Департамента за финансови услуги в Ню Йорк.
В интервю за Law360 партньорката на Crowell & Moring, Мишел Гитлиц, заяви:
„Ще ме изненада, ако не се повтори същото. Не виждам защо регулаторна институция като Нюйоркския департамент за финансови услуги би заела по-различна позиция по отношение на хартата за плащане, отколкото при финтех хартата.„
В края на август Джон Райън, президент на Конференцията на държавните банкови надзорници (CSBS), публикува изявление, в което изразява противопоставянето на асоциацията срещу лицензирането на федерални плащания и обвинява OCC, че „пренебрегва [законовите] граници на своите правомощия“.
„Предложената от OCC харта за плащания не се различава от финтех хартата, която вече е отхвърлена във федералния съд и подлежи на национална заповед, която пречи на OCC да приема заявления от компания, която не приема депозити„, се казва в писмото.
„Държавните регулатори са против това противоконституционно разширяване на властта.“
Въпреки това, Службата на контролера на валутата обяви, че е готова да приеме заявления от разплащателни фирми за федерална банкова харта миналата седмица.
Назначението на Брайън Брукс за ръководител на OCC е приветствано от крипто сектора, а основателят и изпълнителен директор на Celsius, Алекс Машински, написа седното в Twitter:
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.