Брайън Брукс, бившият главен юридически директор на Coinbase и настоящият американски контролер на валутата, настоява за консолидиране на лицензионните разпоредби за разплащателните компании на федерално ниво в САЩ.
Федералното лицензиране за разплащателни фирми, които не приемат депозити, може да отвори вратата за по-нататъшно масово приемане на виртуални валути, като позволи на фирмите за крипто разплащания да получат одобрение за работа в множество държави. Размерът на федералните и щатските разпоредби на САЩ възпира много фирми за виртуални валути да се позиционират в САЩ.
Анализаторите обаче прогнозират, че много щати ще се противопоставят на федералното лицензиране, позовавайки се на продължаващ спор за хартата на OCC за финтех с Департамента за финансови услуги в Ню Йорк.
В интервю за Law360 партньорката на Crowell & Moring, Мишел Гитлиц, заяви:
„Ще ме изненада, ако не се повтори същото. Не виждам защо регулаторна институция като Нюйоркския департамент за финансови услуги би заела по-различна позиция по отношение на хартата за плащане, отколкото при финтех хартата.„
В края на август Джон Райън, президент на Конференцията на държавните банкови надзорници (CSBS), публикува изявление, в което изразява противопоставянето на асоциацията срещу лицензирането на федерални плащания и обвинява OCC, че „пренебрегва [законовите] граници на своите правомощия“.
„Предложената от OCC харта за плащания не се различава от финтех хартата, която вече е отхвърлена във федералния съд и подлежи на национална заповед, която пречи на OCC да приема заявления от компания, която не приема депозити„, се казва в писмото.
„Държавните регулатори са против това противоконституционно разширяване на властта.“
Въпреки това, Службата на контролера на валутата обяви, че е готова да приеме заявления от разплащателни фирми за федерална банкова харта миналата седмица.
Назначението на Брайън Брукс за ръководител на OCC е приветствано от крипто сектора, а основателят и изпълнителен директор на Celsius, Алекс Машински, написа седното в Twitter:
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.