Изследователи от Blockchain Research Lab в Хамбург очертаха нов начин за пране на пари в блокчейн: "ексклузивен майнинг / добив".
Ето как работи ексклузивният добив, според статията на д-р Елиас Стрел от Blockchain Research Lab и Леннарт Анте от университета в Хамбург, публикувана в петък:
Някой поставя транзакция през частен канал и дава на един миньор или майнинг пул изключителното право да потвърди тази транзакция и да спечели криптовалута като награда. Те се добавят към блокчейна, точно както редовните транзакции.
Това е различно от това, което обикновено се случва: ако някой направи трансфер на Биткойн, всеки в мрежата може да направи опит да го добие, за да спечели наградата си от Биткойн.
Стрел каза, че не е първият, който предлага концепцията, но че изследванията му са описани за първи път в академичен труд.
И така, как може да се използва технологията, както споменава вестникът, за „маскиране на трансферите на средства като транзакционни разходи за укриване на данъци или пране на пари“?
Представете си, че сте нарко барон и трябва да изперете милионите си Биткойни. Изпращате малко BTC на ексклузивен миньор – който контролирате – и го карате да начисли абсурдно висока такса за транзакция.
След това ексклузивният миньор взима Bиткойните, които са получили като награда за обработката на тази скъпа транзакция, на борса за криптовалута и го разменя за фиатна валута. Изглежда легитимно, тъй като е доход, спечелен от добив на Биткойн. Тогава ексклузивният миньор дава фиатната валута на престъпника.
И следата от пари изчезва.
Изследователите казват, че ексклузивния добив е доста труден за откриване и не може лесно да бъде адресиран – той е тук, за да остане.
„Не съм го срещал„, каза Рич Сандърс, главен изпълнителен директор на фирмата за разследване на блокчейн CipherBlade.
„Сблъсквал съм се с услуги за добив, използвани като методи за пране на пари, но технически са далеч по-малко комплексни – все едно депозираш към (минния басейн) NiceHash, който от функционална гледна точка, е еквивалента на депозит към обмен„, каза той, добавяйки, че е „интересна“ техника, която вероятно се използва от по-изисканите потребители.
„Това няма да е подход, който, да речем, ще се използва при развод – поне не и сега. Твърде технически е, така че освен ако някои не [опрости този подход], едва ли ще го виждаме често„
Има и други легитимни приложения за ексклузивно копаене, каза Стрел. Това отваря изцяло нов пазар за частно копаене: Представете си, ако сте платили на миньор фиксирана такса, за да обработите транзакцията си, за да заобиколите нестабилните разходи за добив или да гарантирате, че никой от вашите копачи не се измъква и не се опитва да прави промени по блокчейна.
„Чувството ми е, че това ще става все по-важно, тъй като печалбите от блокове намаляват при Биткойн и Етериум, а миньорите все повече ще трябва да намират други начини за осигуряване на доходите си“, каза Стрел. Да станеш ексклузивен копач на борса може да е добре за бизнеса.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.