Екип от изследователи от различни образователни институции направи пробив в областта на квантовата криптография, след като създаде ултрасигурна мрежа.
В изследователска статия, публикувана в Science Advances, екипът, ръководен от Сидарт Кодуру Джоши от Университета в Бристол, е установен квантов мрежов протокол, който позволява на множество страни да комуникират директно, без активно да превключват или да се доверяват на възлите (нодовете).
Преди пробива на екипа, квантовите комуникационни мрежи бяха ограничени предимно до двама потребители. Преди мащабирането беше трудоемко, тъй като бе изправено пред редица проблеми.
„В повечето практически мрежи рядко може да се има доверие на всеки свързан възел. Освен това, такива мрежи са склонни да използват множество копия както на хардуера на подателя, така и на получателя на всеки възел, като по този начин прекомерно увеличават разходите. Втората категория е активно превключвани (или ‘access networks’), където на определени двойки потребители им се позволява да обменят по един ключ наведнъж.“
Екипът на Джоши заобиколи проблемите с доверието и превключването на възли, като създаде мрежова архитектура, която позволява сигурно предаване на преплетени фотони до всички свързани възли.
„Тук представяме градска квантова комуникационна мрежа с осем потребители, която формира напълно свързана графика / мрежа (където всеки потребител едновременно обменя защитен ключ с всеки друг потребител), като същевременно се нуждаят само от осем двойки канали с дължина на вълната, минимален потребителски хардуер [т.е. два детектора и модул за поляризационен анализ (PAM)], и без нужда от надеждни възли … Само един източник на поляризирани фотонни двойки се споделя пасивно между всички потребители и не изисква нито доверие в доставчика на услуги, нито адаптации за добавяне или премахване на потребители.„
Изследователите казват, че новото решение е силно мащабируемо, като същевременно поддържа минимланите инфраструктурата и хардуера, необходими за изграждането на свръхсигурната квантова комуникационна мрежа.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.