Екип от изследователи от различни образователни институции направи пробив в областта на квантовата криптография, след като създаде ултрасигурна мрежа.
В изследователска статия, публикувана в Science Advances, екипът, ръководен от Сидарт Кодуру Джоши от Университета в Бристол, е установен квантов мрежов протокол, който позволява на множество страни да комуникират директно, без активно да превключват или да се доверяват на възлите (нодовете).
Преди пробива на екипа, квантовите комуникационни мрежи бяха ограничени предимно до двама потребители. Преди мащабирането беше трудоемко, тъй като бе изправено пред редица проблеми.
„В повечето практически мрежи рядко може да се има доверие на всеки свързан възел. Освен това, такива мрежи са склонни да използват множество копия както на хардуера на подателя, така и на получателя на всеки възел, като по този начин прекомерно увеличават разходите. Втората категория е активно превключвани (или ‘access networks’), където на определени двойки потребители им се позволява да обменят по един ключ наведнъж.“
Екипът на Джоши заобиколи проблемите с доверието и превключването на възли, като създаде мрежова архитектура, която позволява сигурно предаване на преплетени фотони до всички свързани възли.
„Тук представяме градска квантова комуникационна мрежа с осем потребители, която формира напълно свързана графика / мрежа (където всеки потребител едновременно обменя защитен ключ с всеки друг потребител), като същевременно се нуждаят само от осем двойки канали с дължина на вълната, минимален потребителски хардуер [т.е. два детектора и модул за поляризационен анализ (PAM)], и без нужда от надеждни възли … Само един източник на поляризирани фотонни двойки се споделя пасивно между всички потребители и не изисква нито доверие в доставчика на услуги, нито адаптации за добавяне или премахване на потребители.„
Изследователите казват, че новото решение е силно мащабируемо, като същевременно поддържа минимланите инфраструктурата и хардуера, необходими за изграждането на свръхсигурната квантова комуникационна мрежа.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.