Фокусираната върху веригата на доставки DLT фирма Everledger си партнира с местните китайски продавачи на диаманти, за да гарантира, че клиентите получават само истински скъпоценни камъни.
В съобщение от 25-ти август, Everledger, глобален дигитален регистър за диаманти, заяви, че ще работи с китайския гигант за електронна търговия JD.com, както и с Гемологичния институт на Америка (GIA) за внедряване базирната на технологията на споделената счетоводна книга (DLT) верига на доставки, способна да провери автентичността на отделните камъни.
Поради ограниченията, налагани на бизнеса по време на пандемията, много купувачи са се обърнали към закупуването на диаманти онлайн, където е трудно да се оцени качеството и автентичността.
В Китай „дигитално компетентните милениали“ купуват 68% от всички диаманти, продавани онлайн, в сравнение с 45% по целия свят.
Everledger – задвижван от Hyperledger Fabric – използва доклади за оценяване, предоставени от GIA, за да оцени диамантите чрез китайската компания за електронна търговия JD Chain, така че клиентите могат да закупят камък с информация относно неговия произход, цвят, яснота, карати и предишни собственици.
Според DLT фирмата, този процес ще позволи на JD.com да забележи измамi по-ефективно, включително дублиране на използването на отчетите от GIA.
Everledger е основана през 2015 г. с цел да реши проблемите, създадени от закупуването на конфликтни диаманти – камъни, обикновено добивани в зона на война и продавани за финансиране на потиснически режими.
Тази фирма не е единствената, която вижда потенциала на купувачите на диаманти на китайския пазар. През декември бе съобщено, че най-голямата в света компания за добив на диаманти, руската Alrosa, си партнира с Tencent, оператора на WeChat, за да позволи на един милиард потребители на приложението да купуват диаманти онлайн.
Някои от най-големите играчи в диамантената индустрия вече си сътрудничат с блокчейн-базирани платформи за въвеждане на DLT решения, така че клиентите да могат да закупят безконфликтни автентични камъни.
През 2018 г. De Beers Group – корпорацията, която измисли концепцията за диамантения годежен пръстен – обяви, че разглежда блокчейн, за да подобри прозрачността на диамантената верига.
Същата година, голям хонконгски търговец на дребно Чау Тай Фук се присъедини към проекта Everledger за увеличаване на продажбите на своята линия T MARK, в която диамантите бяха надписани с проследими кодове, за да може да се проверява произходът им.
Microsoft задълбочава навлизането си в Web3, като се обединява с компанията за блокчейн анализи Space and Time (SXT), предоставяйки крипто данни в реално време на своята платформа Fabric, задвижвана от изкуствен интелект.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.