Инвеститорът Джим Роджърс, председател на Rogers Holdings, наскоро предупреди в интервю, че скорошните спасителни мерки от страна на централните банки ще доведат до най-лошия икономически крах в рамките на неговия живот.
Централните банки в световен мащаб печатат трилиони долари в опит да помогнат на страните да стимулират съответните си икономики. Въпреки че S&P 500 е нараснал с 50% и не показва признаци на забавяне от 23 март, Роджърс смята, че инициативата за спасяване няма да приключи добре в дългосрочен план.
Всъщност Роджърс смята, че американският пазар е балон, който „[ще се спука]“:
„Не забравяйте, че след шест месеца през ноември има избори и всички тези хора искат да бъдат преизбрани. Те не се интересуват от теб и мен, и нашите деца. Те се интересуват от това да бъдат преизбрани. Така че, всевъзможни добри неща ще продължат да се случват и пазарите ще са добре за известно време …”
Роджърс разкри, че той притежава злато, сребро и все още е уверен в селското стопанство. Той каза още, че ще заложи на транспорт, авиокомпании, туризъм и други отрасли, които са силно засегнати от пандемията:
„Миналата седмица купих транспортна компания в Русия, и винарска компания в Китай. Някои от тези неща наистина са били ‘смачкани’ и дори и мечия пазар да настъпи отново, вероятно няма да спаднат много, надявам се.“
В предишно интервю, Роджърс каза, че му се иска да бе инвестирал в Биткойн през първите дни на технологията. Наскоро Антъни Помплиано прогнозира, че пазарната капитализация на Биткойн ще надмине тази на златото за по-малко от 10 години.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.