Сега, когато им беше дадена зелена светлина от висш американски регулатор, американските банки проявяват интерес да предлагат крипто услуги за попечителство на своите клиенти.
Миналия месец Службата на контрольрите на валутата (OCC) пусна писмо, в което заявява, че банките могат да държат криптовалута от името на своите клиенти, отбелязвайки, че те трябва „да задоволят нуждите на финансовите услуги на своите клиенти днес … което за десетки милиони от американците включва криптовалута.„
Оттогава, поне пет банки, заедно с други финансови организации, отговориха на искане за коментар, с желание за по-голяма яснота кои услуги за дигитални активи могат да предложат и какви правила и разпоредби трябва да спазват.
PNC Bank, седмата по големина банка в САЩ, казва, че подходът от OCC е положителна стъпка за банковата индустрия като цяло.
„Този подход е в съответствие с дългогодишната „доктрина за прозрачност“ на OCC, при която той ще разгледа средствата, чрез които се доставя продукт и вместо това ще се съсредоточи върху правомощията на националната банка да предлага основния продукт или услуга.
Прилагането на доктрината за прозрачност е полезен инструмент, когато обмисляме допустимостта на банките да използват нови технологии, като DLT, крипто активи и изкуствен интелект… Ние сме благодарни, че OCC прие тези принципи….„
Доминик Вентуро, главен дигитален директор на американската банка, призовава OCC и други регулатори да представят конкретна регулаторна рамка.
„Ако целта е да се насърчат инвестициите, растежа и изследването на криптовалутите, OCC в партньорство с други американски и глобални регулаторни органи трябва да установи по-ясни дефиниции и класификации на криптовалутите и да адресира дейностите по криптовалути.“
OCC сега се ръководи от бившия изпълнителен директор на Coinbase, Брайън Брукс, който казва, че се стреми да даде приоритет на „отговорните иновации“, за да помогне на индустрията да бъде в крак с променящите се начини, по които американците управляват парите си.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.