Два малки токен проекта изглежда са излезли офлайн малко след включването им в децентрализирана борса Uniswap, след като инвеститорите са наляли средства в тях.
Първия проект, базирания в Китай Nugs.space, оправда падането на платформа, с „грешка в смарт договорите„, твърдейки в социалните медии, че те „не могат да бъдат оправени„.
В социалните медии, екипът зад Nugs твърди, че техните токени „трайно ще останат недокоснати“ в адрес на Етериум, който в момента съдържа над 100 милиона NUGS токена в него. Nugs, според своя уебсайт, трябваше да бъде „забавно бягство“ в криптовалутното пространство, с общо предлагане от 420 милиона.
Всяка транзакция с NUGs би имала 2% такса, като 1% от токени биват постоянно изгаряни, а 1% се използват за създаване на ежедневна лотария. В уебсайта на проекта се споменава, че NUGS „не трябва да се счита за инвестиция“, но потребителите на социални медии разкриха, че са инвестирали в криптовалутата.
Данните на Етериум блокчейна показват, че милиони NUGS токени се изсипват в децентрализираната борса Uniswap, вероятно, докато потребителите се опитват да продадат притежанията си. На Uniswap, токенът започна сериозно да се търгува, след като беше изброен, но непосредствено след това се срина.
Другият проект, NEXE, изглежда, че се оказа ‘exit‘ измама, скоро след като е бил включен в Uniswap. Уебсайтът на проекта е свален и профилите му в социалните медии са изтрити. Наличните данни изглежда показват, че използва някаква програма за обратно изкупуване, за да примами инвеститорите.
Данните от Uniswap.info показват, че цената на токена се е понижила с 99,24% малко след обявяването си, скачайки от $0,13 до $0,27, преди да се понижи до $0,0028 и преди неговата ликвидност да изчезне.
Струва си да се спомене, че всеки може да създаде токен и да го изброи в Uniswap. Шумът около някои токени и техните добавяния към борси напомня на ICO балона през 2017 г., през което е преминало пространството на криптовалутите.
По онова време, токен, наречен Useless Ethereum Token (UET), който явно призна, че монетите са били предназначени да обогатят даден човек, събра над $300,000.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.