Нов пробив в сферата на компютрите може да спаси Биткойн и криптовалутите от мощни квантови машини, които имат потенциал да разбият криптографията, базирана на публичен ключ.
Разработва се на нова мярка, известна като решетъчна криптография, която обещава да направи крипто технологията „устойчива на квантови компютри„, съобщава MIT Technology Review.
Решетъчната криптография може да неутрализира огромните изчислителни възможности на квантовите компютри чрез скриване на данни в сложни геометрични структури, които съдържат мрежа от безкрайни точки, разпределени в хиляди измерения. Мярката за сигурност изглежда практически непроницаема дори при използването на мощни квантови компютри, освен ако човек не държи ключа.
Появата на квантови изчислителни машини се популяризира през последните няколко месеца. Технологията представлява заплаха за криптографските алгоритми, които осигуряват криптовалутите, като Биткойн, както и интернет като цяло. Световният икономически форум обяснява как квантовите компютри могат да нарушат сегашните стандарти за криптиране.
„Изчислителната мощност на квантов компютър означава, че криптографията с публичен ключ е „предопределена да се провали“ и би изложила на риск технологията, използвана за защита на много от основните дигитални системи и дейности в днешно време.„
MIT Technology Review казват, че докато настоящите итерации все още не са готови за изпълнение, решението е обещаващо. Техническият директор на Ripple – Дейвид Шварц – смята, че разработчиците разполагат с най-малко осем години, докато технологията, която използва свойствата на квантовата физика да извършва бързи изчисления, стане достатъчно сложна, че да превъзмогне криптографията на дигиталните активи.
„Мисля, че имаме поне осем години. Имам много голяма увереност, че ще мине поне десетилетие, преди квантовите изчисления да представляват заплаха, но никога не се знае кога може да има пробив. Аз бих казал, че съм предпазлив и загрижен наблюдател на този етап.„
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.