Около 3503 BTC, откраднати след хака от 2016 г. на популярната крипто борса Bitfinex, мистериозно започнаха да се движат отново, като хакерите направиха серия трансфери към други портфейли.
Общо хакерите преместиха Биткойн на стойност около $38,7 милиона. Транзакциите бързо бяха забелязани от Whale Alert, а блокчейн ‘детективите’ бързо започнаха да работят за проследяване на къде отиват средствата.
Според поредица от туитове, публикувани от Whale Alert на 27-28 юли, адресите, за които се знае, че са свързани с един от най-големите хакове в крипто пространството, преместиха 3503 BTC в над 12 транзакции.
Най-голямото индивидуално движение беше от 476.32 BTC, или приблизително $5.2 милиона, докато най-малкото беше 2.612703 BTC, или $28 849.
При поредица от транзакции хакерите са преместили средствата в други адреси, които контролират, и изглежда не са се опитали да прехвърлят част от сумата в някоя борса за криптовалути. Bitfinex потвърждават, че тези транзакции нямат нищо общо с процесите им, според Finance Magnets.
Bitfinex беше хакнат през 2016 г., когато злонамерените актьори успяха да отмъкнат 119 756 BTC от портфейлите на борсата. По това време тези биткойни струваха около $72 милиона, но сега са на стойност над $1,3 милиарда. След хака борсата за криптовалути социализира загубите сред своите потребители до 36% от баланса им.
След това тя разпространи BFX токени на своите потребители, за да ги купи по-късно от техните акаунти и да компенсира потребителите за загубите им. Последният BFX токен бе осребрен през 2017 г., въпреки че по-голямата част от откраднатия BTC все още липсва. След разследването на случая властите успяха да възстановят само по-малко от 23 BTC.
В бялата книга на собствената си криптовалутата LEO, Bitfinex се появи, за да даде шанс на хакера да върне средствата, като същевременно запази конкретен процент като „награда за сътрудничество при окончателното решаване на този въпрос“.
Досега борсата твърди, че движенията на хакерите не са били „обвързани с процедурата, описана в документацията на UNUS SED LEO“. През юни 2019 г. властите в Израел арестуваха двама братя, за които се твърди, че са участвали във фишинг схеми и хака на Bitfinex.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.