Ежедневният доход, изкаран от копачите на Етериум, се повиши с над 60% за месец, показват данни, проследявани от криптодобивния басейн Ethereum Sparkpool.
Увеличението на дневната печалба от добив на Eтериум също изпревари скока на цените (ETH) от 40% за същия период.
Повишаването на рентабилността идва благодарение на скочилите такси за транзакции в мрежата, както и на сравнително бавния растеж на конкуренцията от други копачи.
Данните на Sparkpool показват, че дневният доход на миньорите от Етериум е около $1,85 за 100 мегахеша в секунда (MH / s) в мрежата на 27-ми юни. През изминалия месец и по-специално през последните две седмици това скочи с 60% като достигна $3.27 на 25-ти юли. Оттогава показателят се понижи до около $3.
За същия период цената на Етериум се покачи с близо 40%, от $229 на 27-ми юни до $315 към момента на писане – най-високата цена за повече от година насам.
Таксите за транзакции в мрежата, които са част от ежедневните приходи на копача, достигнаха двугодишен връх, тъй като шума около децентрализираните финанси (DeFi) причини ръст на дейностите в мрежата.
Въпреки това, общата изчислителна мощност, конкурираща се във втората по големина блокчейн мрежа в света по пазарна капитализация, остава стабилна около 190 петахеша в секунда, показва блокчейн изследователя Etherscan.
Всъщност, данните от Bitinfocharts сочат, че дневните приходи от добив на Етериум са останали под $2 на 100 MH / s през първото тримесечие на годината и са спаднали до $1 на 100 MH / s след срива на пазара на криптовалути на 12-ти март. Но в четирите месеца след това, ежедневните приходи от добив са се утроили.
Понастоящем някои съвременни съоръжения за добив на Ръртиум, като A10 Pro на InnoSilicon с изчислителна мощност от 485 мегахеша в секунда (MH / s), могат да генерират $12,92 ежедневни приходи при сегашната цена на Етериум и трудността при добив.
С разход на електроенергия от $0,03 на киловатчас (кВтч), една машина A10 Pro е в състояние да донесе ежедневна нетна печалба от близо $12, според тракера за доходоносност на копачите, който бе създаден от басейна F2Pool.
Печалбата на това ниво надхвърля някои от най-добрите копачи на Биткойн с почти 100%, въпреки че цената на BTC е скочила над $10 000 през уикенда за първи път от началото на юни. Внезапното увеличение дойде след седмици на ниска волатилност на цените, коeто задържа криптовалутата между $9 000 и $9 500.
Въпреки това, трудността на добив на Биткойн все още си е рекордно висока. По този начин дори най-ефективните устройства за добив на Биткойн, като WhatsMiner M30S ++ на MicroBT и AntMiner S19 Pro на Bitmain, генерират дневен приход от $9 долара за единица.
При цена на електроенергията от $0,03 на kWh, това би осигурило дневна печалба от около $6,50 при текущата цена и трудност на копаене на Биткойн, показват данни от басейна PoolIn. По принцип производствената цена на електроенергията за криптовалута може да варира между $0,03 и $0,06 за kWh.
Вероятността спот Cardano борсово търгуван фонд (ETF) да получи зелена светлина до края на 2025 г. набира скорост – поне според пазарите за залoзи.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.
Хайпът около блокчейн гейминга значително е затихнал, но експерти от бранша предполагат, че това затишие може да е знак за нещо положително: Узряване.
В един от най-резките обрати, наблюдавани тази година, крипто трейдър е превърнал скромна четирицифрена инвестиция в милиони благодарение на възхода на проект, свързан със Solana SocialFi.