Средната цена на жилищата в Съединените щати продължава да се покачва в резултат на високото търсене и ограниченото предлагане. В резултат на тези увеличения те стават все по-недостъпни за доходите на средното домакинство.
Данните за март 2022 г. показват, че средната цена на продадените съществуващи жилища се е увеличила с над 30% само за две години. Сега, основателят и главен изпълнителен директор на Compound Capital Advisors, Чарли Билело коментира това в Twitter на 26-ти април:
“Средната цена на нов дом в САЩ сега е 6.5 пъти по-висока от средния доход на домакинството. Жилищата никога не са били по-недостъпни в сравнение с доходите.”
След като продължи да придобива ипотечни облигации и да поддържа лихвените проценти на 0% за повече от две години, Федералният резерв в крайна сметка беше отговорен за създаването на втория жилищен балон през последните две десетилетия, според Билело.
Билело подчерта, че жилищният бум все още е силен, като цените на жилищата в Съединените щати достигат рекорден връх за 37 пореден месец. През последната година цените са се покачили с 20% и са направили повече от двукратно увеличение през последните десет години.
“Всеки голям [градски район] в САЩ отбеляза двуцифрено % увеличение на цените на жилищата през последната година, водено от Финикс, което е с 33% по-високо. Всички 20 града в индекса на 20-те града достигат рекордни стойности за 4-ти пореден месец.”
Също така си струва да се спомене, че САЩ не са единствената страна, в която се наблюдава огромно увеличение на цените на жилищата. Данните от испанския пазар на недвижими имоти показват, че интересът към сектора се е увеличил с 400% от ноември 2021 г.
По-специално, пазарът се очертава като безопасно убежище за инвеститори, изправени пред макроикономическа нестабилност, инфлация и покачване на цените, утежнени от продължаващата инвазия на Русия в Украйна.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.