Крипто борсата Huobi твърди, че институционалният интерес към Биткойн (BTC) и крипто пазарите нараства, тъй като апетитът на инвеститорите към алтернативен клас активи нараства.
В прессъобщение Huobi разкрива, че наскоро стартираната платформа за търговия Futures and Swap достигна 5.2 милиарда долара в обем към 6-ти май. Крипто борсата изчислява, че институционалните инвестиции представляват до 40% от общия обем на платформата за търговия с деривати.
От Huobi казват, че ръстът в институционалните инвестиции може да се дължи на финансовата несигурност, която се е повишила в традиционните сектори поради пандемията. Изглежда, че несигурността кара инвеститорите да търсят алтернативни инвестиции.
„Хората видяха Пол Тюдор Джоунс да възхвалява Биткойн за потенциала му като спекулативен актив, заявявайки, че той инвестира малък процент от портфейла си в монетата […..] Хората също са виждали Биткойн тръста на Grayscale да изкупува голяма част от монети, новодобити след халвинга на Биткойн.“
Киара Сън, вицепрезидент на глобалните пазари на Huobi, твърди, че криптовалутите притежават уникални характеристики, които не се наблюдават в други класове активи.
„Пазарът на криптовалути е уникален с това, че може да отговори както на ликвидността, така и на волатилността.
Например, традиционните инвестиции като недвижими имоти, имат волатилност в цените, но липсва ликвидност. Валутните пазари имат висока ликвидност, но липсва волатилност на цените. Инвеститорите виждат арбитражните възможности в криптовалутата като нововъзникващ пазар. Годишната възвращаемост над средния диапазон може да се разглежда като добро представяне на традиционния пазар, но всъщност е доста посредствена възвръщаемост на пазара на криптовалути.“
Освен че удовлетворява интересите за ликвидност и волатилност, Сън също така мисли, че инвеститорите смятат криптовалутата като начин за предпазване от икономическите политики, наложени от правителствата.
„Традиционните активи са пряко повлияни от паричните политики и икономическите мерки като количествено облекчаване, но дигиталните активи се отделят от актовете на която и да е държава или ръководен орган.“
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.
Strategy, компанията, фокусирана върху Биткойн, по-рано известна като MicroStrategy, временно е спряла редовните си покупки.
Испанският банков гигант BBVA разшири своите дигитални услуги, като въведе в приложението си търговия и попечителство на Биткойн и Етериум за индивидуални клиенти.
Според нов графичен анализ на Alphractal, броят на активните криптовалути е намалял значително, въпреки че цената на Биткойн продължава да се покачва.