Един от четиримата мъже, обвинени в измама на инвеститори за над $722 милиона чрез дългогодишна схема за добив на криптовалути, се призна за виновен по обвинения срещу него.
Мъжът, 35-годишен румънски програмист, наречен Силвиу Каталин Бакали, беше арестуван в Германия през декември 2019 г. Той беше обвинен в конспирация за извършване на измами, както и в заговор за предлагане и продажба на нерегистрирани ценни книжа. Той е изправен пред максимум пет години затвор и глоба от $250,000.
Други трима – Матю Брент Гьотче, Ръс Алберт Медлин, Йобадия Синклер Уикс и Джоузеф Франк Абел – бяха обвинени във връзка със схемата в Съединените щати същия месец.
Прокурорите твърдят, че схемата – действаща между април 2014 г. и декември 2019 г. – е набрала пари от инвеститори в замяна на акции в предполагаеми басейни за добив на криптовалута. Инвеститорите получиха бонуси за набиране на нови инвеститори в мрежата.
В обвинителния акт се цитира кореспонденция между Гьотче и Балачи, в която те твърдят, че са обсъждали как да фалшифицират печалбите от добива и са наричали инвеститорите си като „овце“.
Докато другите обвиняеми твърдят, че предлагат на инвеститорите избора да инвестират в три отделни басейни за добив на Биткойн (BTC), Бакали призна, че самият той не е бил наясно, че мрежата на BitClub управлява повече от един пул.
По-нататъшната кореспонденция между програмиста и Гьотче от 2015 г. очевидно разкри, че Бакали е бил помолен да „веднага да увеличи дневните печалби от криптодобив с 60%“, което той е определил като „неустойчив план“ и „Понци схема“.
Въпреки това, той е натоварен с мисията да променя цифри, за да подведе инвеститорите по настояване на съучастника си. Бакали също потвърди твърденията на прокурорите, че схемата е усвоила BTC на стойност най-малко $722 милиона от инвеститорите.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.