Чарлз Хоскинсън, основателят на Cardano, блокчейн с отворен код и децентрализиран проект за криптовалута, казва, че проектът представлява огромен технологичен скок в сравнение с Биткойн (BTC) и Етериум (ETH).
В ново интервю за Altcoin Buzz с Лая Хейлперн, основателят на Input Output Hong Kong (IOHK) описва основното предложение на Биткойн като стойност, когато той е бил изобретен за първи път.
„Биткойн беше първият двигател. Това беше първото поколение. Наистина това беше концепцията да имате децентрализирани пари, децентрализирана трансферна стойност, децентрализирана счетоводна книга и по някакъв начин една динамична и децентрализирана мрежа, която да поддържа всичко.
Това не беше така преди Биткойн. Никой никога не е правил нещо подобно…
Проблемът с Биткойн е, че той е много опростен в това, което може да направи. Това не е критика. Това беше дизайнерска функция, която архитектите на тази система са се опитали да прокарат.“
Хоскинсън твърди, че лимитираното предлагане на Биткойн, което прилагаше натиск на стойността, породи Eтериум.
„[С Биткойн] не можете да издавате активи. Не можете да правите сложни договорни отношения. Не можете да правите dApps и DeFi, и всички тези неща.
Затова смисълът на Етериум, който беше първото второ поколение криптовалута, беше да се опита да разбере как изглежда този модел. Така че отне всичко от предишното поколение – децентрализираната счетоводна книга, динамичното и децентрализирано управление. Но тогава тя каза „ей сега изведнъж транзакциите ви са програмируеми.“
Докато програмируемостта на Етериум отваря много врати, Хоскинсън смята, че втората по големина криптовалута е ограничена от неспособността си да мащабира и споделя данни с традиционните системи.
„Не е достатъчно просто да кажем ‘ей, ще изградим система, която е сляпа и глуха, и всъщност не разбира или вижда света около себе си’. Трябва да изградим система, която да е наясно, че има други системи и да може да комуникира с тях и да премества стойност и информация.“
Хоскинсън казва, че ограниченията, които вижда както в Биткойн, така и в Eтериум, са довели до създаването на Cardano.
„Така че, когато обедините тези три неща заедно – оперативна съвместимост, мащабируемост и устойчивост – това функционално създава това, което наричаме криптовалута от трето поколение.
Сега, за да направим това, трябваше да възприемем много различен начин за проектиране на нещата. Върнахме се на първите принципи, така че не предполагахме нищо … Основно, бавно, но сигурно, изградихме корпус от възможности, независимо дали това е способности за консенсус или възможности за леджър и програмируемост, или системи за гласуване и възможности за управление. Когато ги нанижете всички заедно, това е Cardano.“
Можете да видите цялото интервю по-долу.
Платформите за смарт договори Етериум и Solana оформят бъдещето на крипто пазара с големи ъпгрейди и променящи се стратегии.
Меме монетите доминират крипто пазара през юли, като досега през месеца са надминали всички други сектори с впечатляваща възвръщаемост от 30.06%, според най-новите данни на CoinDesk.
Tether, водещият емитент на стабилни монети, постепенно преустановява поддръжката на пет по-стари блокчейна.
Артър Хейс коренно промени позицията си по отношение на крипто пазарите. След месеци на предпазливост, съоснователят на BitMEX вече вярва, че на хоризонта се задава силно рали за алткойните.