Сергей Гуриев, професор по икономика в парижкия Институт за политически изследвания и критик на Владимир Путин, заяви как Биткойн може да бъде използван като инструмент за борба с авторитарните режими, въпреки че няма „фундаментална социална стойност“.
За разлика от фиатните валути, покупателната способност на Биткойн не е подкрепена от никоя институция. Ето защо, според Гуриев, „Биткойн е просто спекулативен инструмент без никаква фундаментална стойност“.
Той също така посочи, че за разлика от акциите на компанията, Биткойн не произвежда и не обещава да произведе паричен поток (cash flow).
„Биткойн не произвежда нищо с допълнителна стойност“, каза той. Стойността му е „изцяло зависима от всички страни, които са щастливи да го използват като средство за обмен“, посочва Гуриев.
Гуриев обаче, признава важната роля на Биткойн в авторитарните режими. В страни като Русия той се използва като ценен инструмент за анонимна подкрепа на опозицията.
„Руското правителство гарантира, че неанонимните донори на опозицията по някакъв начин са тормозени или преследвани.“
Гуриев е напуснал Русия, за да избяга от тормоза от руските власти, след като открито подкрепи местната опозиция срещу режима на Владимир Путин.
Според Гуриев, псевдонимността на Биткойн и неговата цензурна устойчивост са основната причина Русия да е на път да приеме закон, който ще бъде против дигиталните валути в страната.
„Анонимните инструменти за набиране на средства като дигитални валути са враг на руската държава“, посочва той.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
В нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ) се посочва, че неотдавнашното акумулиране на Биткойн в Ел Салвадор може да не е резултат от текущи покупки, а по-скоро от пренареждане на активите в контролираните от правителството портфейли.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.