Съобщава се, че Bitisis, базирана в Иран платформа за обмен на криптовалута, насочена към китайски инвеститори с възможности за инвестиции, предполагаемо са извършили 'exit' измама.
Понастоящем китайската полиция разследва изчезването на борсата, като изглежда, че платформата е прехвърлила активите на потребителите на три адреса след рязко спиране на операциите.
Въпросните адреси обаче се пазят от големи борси за криптовалути и са замразени. Съобщава се, че операторите на Bitisis са свързани с редица други подобни борси.
Според 8btc, Bitisis са подмамили инвеститорите с обещания за изобилни възможности за арбитраж, свързани с комисионни за реферали и предприели агресивна маркетингова кампания, насочена към потребителите на видни китайски платформи за социални медии, включително Baidu, Zhihu и Tieba.
Предполагаемата измама също използва сложна стратегия за оптимизиране на търсачките, за да привлече значителен трафик към прессъобщения и други рекламни материали.
Докладът описва Bitisis като пирамидална схема и крипто борса в едно, която позволява на потребителите да конвертират Биткойн (BTC) в токена IRRT като средство за достъп до Tether (USDT).
Съобщава се обаче, че потребителите, които искат да конвертират от IRRT, срещат множество изисквания за теглене и проверка.
Потребителите съобщават, че в крайна сметка получават имейл, в който ги информират, че Bitisis са спряли дейността си, което ги подтиква да се обърнат към властите.
8btc съобщава, че множество източници сочат, че операторът на Bitisis всъщност е базиран в Китай, като платформата е била хоствана, използвайки облачните сървъри на Alibaba в началото на своите операции.
Съобщава се, че операторът на Bitisis е член на кръг, който управлява множество борси, базирани в различни юрисдикции извън Китай.
Смята се, че групата управлява и базираната във Венецуела схема „Bit-Ven“, която разпространява маркетингови материали, които са почти идентични с публикуваните от Bitisis.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.