Компютърният визионер Тед Нелсън смята, че познава човека зад Сатоши Накамото, псевдонимния създател на Биткойн (BTC), чиято истинска идентичност остава загадка и до днес.
В интервю за Forbes Нелсън казва, че геният в математика от калибъра на Нютон вероятно е човекът, създал водещата криптовалута. Той има предвид Шиничи Мошизуки, японски математик, завършил докторантурата си в Принстън след три години и завършва втори във випуска си.
Нелсън за пръв път разкрива теорията си, че Мошизуки е изобретател на Биткойн в 12-минутно видео, което той публикува в YouTube през 2013 г. Той казва, че гледната му точка не се е променила.
Накамото пусна рамката за Биткойн през 2008 г. и продължи да общува с ранните разработчици до 2011 г., когато изпрати имейл до един от хората, работещи по проекта Биткойн, че той е решил да премине към други начинания.
Въпреки че Мошизуки, който сега преподава математика в университета в Киото, е японец, Нелсън смята, че е написал кореспонденцията, свързана с Накамото, защото английският му е добър. Мошизуки също така публикува своята работа по теорията на числата, публикувайки документи, които са с общ обем от 500 страници, съобщава Scientific American.
Въпреки че очевидно е решил през 2012 г. 27-годишната математическа главоблъсканица на хипотезата за ‘abc conjecture’, която остана извън пределите на всички останали математици, Мошизуки реши да остане ‘в сенките’.
Нелсън споделя чрез Forbes,
„Той беше помолен да изнесе лекция, която отказа. Вместо това, той просто се измъкна, като каза, че няма какво повече да коментира по темата, както направи през 2011 г., след като даде на света Биткойн.“
Покойният разработчик на конзолни игри Хал Фини, криптографът Адам Бек, компютърните учени Ник Сабо и Крейг Райт и дори осъденият дилър на наркотици Пол Льо Ру са сред онези, за които се подозира, че са създателите на флагманската криптовалута, но Нелсън е убеден, че Мошизуки е истинският Накамото.
„Това трябваше да направи един човек. Този отделен индивид трябваше да бъде човек с изключителна задълбоченост и работна етика, защото частите на Биткойн са толкова добре интегрирани.“
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.