Според данните, предоставени от репортера на South China Morning Post, Джош Йе, Китай бавно, но сигурно губи своето господство в индустрията за добив на Биткойн.
Делът на страната от световната хешираща мощност е близо до това да падне под нивото от 65 процента, което е рязък спад в сравнение с април 2018 г., когато контролираше над 90 процента от мрежата на BTC.
Йе отбелязва, че „конфликтите и несигурността“ тласкат другите страни към Биткойн.
Както се съобщава, блокчейн фирмата CoinShares разкри, че китайските миньори са отговорни за 66 процента от всички новоиздадени монети към декември 2019 г. (увеличение с шест процента от юли 2019 г.).
Въпреки това, заслужава да се отбележи, че CoinShares не взема предвид чуждестранните миньори, които допринасят за китайските криптодобивни басейни. Когато техният хеш-рейт се включи в уравнението, хегемонията на Китай остава непроменена.
Luxor Mining, най-големият басейн (пул) за криптодобив в Северна Америка, наскоро прецени, че все още може да контролира до 90 процента от цялата мощност за копаене на Биткойн.
Въпреки че тази цифра определено изглежда тревожна, китайският добив става все по-децентрализиран, като Bitmain отстъпва на MicroBT и други конкуренти.
Несъмнено Китай остава абсолютен лидер в Биткойн индустрията, въпреки враждебността на страната към криптовалутите.
При това положение САЩ и Русия постепенно дърпат индустрията на Запад. Двете страни вече представляват 14,11 процента от хеш-рейта на Биткойн.
Още през октомври руският предприемач Димитрий Мариничев обяви амбициозните си планове да наеме бивша фабрика „Русал“ в Карелия и да пусне огромен завод за криптодобив, който да покрива близо 20 процента от цялата мощност за копаене.
Междувременно, съоснователят на Paypal, Питър Тил, влага парите си в базирания в Тексас стартъп за криптодобив Layer1, за да се намали доминацията на Китай в сектора.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.