Предполага се, че Централната банка на Русия разработва дигитална ипотечна платформа, задвижвана от вътрешно развита блокчейн мрежа, наречена Masterchain, съобщи местната държавна информационна агенция Ria на 28-ми май.
Според Олга Скоробогатова, първи заместник-управител в централната банка, Masterchain наскоро започна да поддържа дигитални ипотеки, което представлява основа за предстоящата платформа.
Финансовата институция вече е представила предложението за своя проект за дигитална ипотека до правителството и Федералната служба за държавна регистрация, кадастър и картография (Rosreestr).
Съобщава се, че Masterchain е първата блокчейн платформа в Русия, сертифицирана от Федералната служба за сигурност или ФСБ. Според предишни доклади, това е разрешен, базиран на Етериум блокчейн, който беше лансиран през 2017 г. от Финтех Асоциацията, организация, свързана с Банката на Русия.
По-специално, това няма да е първият път, когато Masterchain се използва за електронни ипотеки. През септември 2018 г. руско дъщерно дружество на Райфайзен Банк Интернешънъл, както се съобщава, публикува ипотечни документи, съдържащи данни за страните по транзакцията, кредитния заем и продължителността му, както и имуществото, закупено в децентрализираната депозитарна система на Masterchain (DDS).
Въпреки блокчейн начинанието на централната банка, руското правителство като цяло е враждебно настроено към криптовалутите. По-рано този месец местните законодатели предложиха наказания до 2 милиона рубли ($27,800) и седем години затвор за незаконния оборот на дигитални активи и криптовалути.
Друг признак за засилване на настроенията за „блокчейн пред Биткойн“ в Русия са вчерашните новини за Сбербанк, най-голямата банка в страната, която призовава търговете да предоставят 4,917 банкомати, способни да поддържат „блокчейн операции“.
Виетнам официално стартира NDAChain – национална блокчейн инфраструктура, предназначена да подкрепи стратегията за дигитална трансформация.
Разработчиците на Solana представиха ново предложение, което има за цел да повиши още повече производителността на мрежата.
Chainlink обяви мащабно институционално партньорство с Westpac Institutional Bank и Imperium Markets като част от проекта Acacia – съвместна инициатива с участието на Резервната банка на Австралия и Центъра за изследване на сътрудничеството в областта на дигиталните финанси (DFCRC).
Binance продължава да усъвършенства своята екосистема през 2025 г., като основните актуализации обхващат подобрения на производителността, изброяване и премахване на токени и пускане на нови токени – всичко това засилва фокуса върху мащабируемостта и иновациите.