Киберпрестъпници набелязват суперкомпютри като мишени за кирптоджакинг.
ZDNet докладва, че редица европейския организации със суперкомпютри са били таргетирани от криптоджакъри.
Според изследователя по киберсигурност Крис Доман, ‘подобен код на малуера’ индикира, че тези атаки са били оркестрирани от един човек или една организация.
Хаковете започнаха с компютъра ARCHER в университета на Единбург, който претърпя пробив на сигурността на 11-ти май.
В резултат на атаката, един от най-мощните компютри във Великобритания бе изключен, като всички пароли и SSH ключове трябваше да бъдат пренаписани.
Няколко дни по-късно, стана ясно, че тези атаки са нарастващ проблем в академичната общност. Множество суперкомпютри в Испания, Германия и Швейцария са извън строя, тъй като са били компрометирани от хакери.
В доклада се уточнява, че в един от случаите въпросният ‘заразен’ компютър е бил използван за добив на Monero – любимата валута на киберпрестъпниците.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.