Копаенето на криптовалута е съвременен и ефективен начин за използване на излишната енергия, аргументира министерството на енергетиката на Украйна в изявление от 6-ти май, публикувано във Facebook.
Според публикацията, местните атомни централи са генерирали излишъка поради карантината, породена от COVID-19.
Институцията сега търси да прилага прогресивни решения, за да не губи енергия като част от правителствения курс към дигитализацията, подкрепян от президента Владимир Зеленски. Оставянето на ситуацията непроменена може да създаде „условия за корупционни престъпления, които в крайна сметка ще бъдат изплатени за сметка на украинските граждани“, предупреждава министерството.
Добивът на криптовалута, от своя страна, може да се окаже едно от ефективните решения. Публикацията продължава:
„Има начин да превърнете този ‘пасив’ в ‘актив’. Един от съвременните подходи за използване на излишната електроенергия е да се посвети на добив на криптовалути. Това би позволило не само да се поддържа гарантираното натоварване на атомните електроцентрали, но и да се гарантира, че компаниите могат да привлекат допълнителни средства. Следователно това би отворило пътя към фундаментално нова икономика, нови подходи, нов пазарен модел.“
Както по-рано се съобщава от руската медия Forklog на 5-ти май, изпълняващият длъжността ръководител на министерството на енергетиката на Украйна поиска държавното предприятие Енергоатом да проучи потенциалните начини за осъществяване на добив на криптовалута в ядрените енергийни съоръжения на страната до 8-ми май.
Електроцентралите са били използвани за добив на криптовалути и преди, макар и не в правителствен мащаб. Както се съобщава през март, частна електроцентрала в района на Фингър Лейкс в Ню Йорк се насочи към добив на Биткойн (BTC), като всеки ден добавя около $50,000 BTC към дневните приходи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.
Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.