Два финансови гиганта - Goldman Sachs и Morgan Stanley - казват, че глобалната икономика започва да се възстановява.
Високопоставени икономисти от двете банки виждат обещаващи индикатори, които може да предполагат, че най-лошото е преминало.
Bloomberg докладват, че експертите дават сигнал, че има възстановяване в икономиката.
Според главният икономист на Morgan Stanley – Четан Ахйа – очакванията на потребителите са се подобрили. Хората са се пораздвижили и харченето се свива с по-бавен темп.
Според Ахйа, икономиката на Китай удари дъно през февруари. САЩ достигна това дъно късно през април. Йан Хатциус – главен икономист в Goldman Sachs – също вижда добри признаци.
“Икономическата активност вероятно е стигнала дъно.”
Международния валутен фонд също твърди, че трябва да очакваме V-образно възстановяване.
Не всички са на това мнение. Икономистът от HSBC Holdings – Джеймс Помрой – предупреди, че рязкото обръщане може да е опасно. Според анализа на статистики от Китай, потребителските разходи се възстановяват особено бавно. Хората все още са неспокойни по отношение на COVID-19.
Някои анализатори посочиха, че отварянето на икономиката може да е възможност да ‘се продадат новините’, тъй като потребителските раходи се възстановяват бавно.
Дори и да е достигнато дъно, истинският въпрос е кога ще има значително възстановяване. Дори преди COVID-19, глобалните инвестиции бяха относително анемични.
В САЩ, безработните в момента са над 30 милиона. С ралито на фондовия пазар, някои коментатори видяха дисонанс между финансовите пазари и реалната икономика.
Акциите нарастват в резултат от действията на Федералния резерв, а не дейността на компаниите.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.