В нов доклад, публикуван от Grayscale, озаглавен „Количественото затягане на Биткойн срещу количествено облекчаване на централните банки, фирмата за управление на дигитални валути предполага, че настоящата макроикономическа среда може да предизвика дефлационна спирала.
Тъй като глобалният дълг достига 255 трилиона долара, воден от САЩ и Китай, системните пукнатини остават основни притеснения, особено след като колосалната цифра бе натрупана до края на миналата година. Това е много преди COVID-19 да отнеме близо четвърт милион животи, разтърси пазарите, затвори цели индустрии и милиони служители останаха без работа.
На фона на печатането на пари, стимулиращите пакети и решимостта на Федералния резерв да продължи да използва своите правомощия, докато пандемията от коронавирус вече не представлява заплаха, инвеститорите трябва да претеглят устойчивостта на традиционните активи.
Анализаторите на Grayscale отбелязват четири ключови инструмента, които инвеститорите могат да използват за стабилизиране на своите портфолиа, като се позовават на проблеми с три от тях заради връзките им с прекалено стресираната глобална финансова система.
Фиатни валути – компрометирани от количествено облекчаване. Инвеститорите може да продължат да се стремят към силния щатски долар, световната резервна валута, която крие риск от дестабилизиране на глобалните активи.
-Държавните облигации – компрометирани от количествено облекчаване, високи лихвени проценти, отрицателна възвръщаемост и намаляваща покупателна способност
-Злато – движение срещу тенденцията на дигитализацията и осуетяване на технологичния прогрес, който поддържа преносимостта и достъпността при поискване
– Биткойн – деноминиран от търсенето, за разлика от дълга, и остава извън обхвата и влиянието на централните банки
-Анализаторите отбелязват, че недостигът на Биткойн го прави привлекателен инструмент за диверсификация на инвестициите с намалената си корелация с други активи.
„Въпреки това, през 2019 г. и по време на първото тримесечие на 2020 г., връзката между Биткойн и златото стана по-тясна, тъй като изглежда, че корелацията се увеличава в резултат на търговското напрежение между САЩ и Китай, ескалацията на Иран и пазарните страхове заради COVID-19. Корелацията между Биткойн и златото е в исторически мащаб, което показва, че Биткойн може да действа повече като сигурно убежище.“
Докладът заключава, че BTC може да се представя по същия начин, по който златото се представяше след финансовата криза през 2008 г. поради солидни основи като високия хеш-рейт на Биткойн, високата мрежова активност и доказателства за дългосрочно натрупване на водещата криптовалута.
„Докато първоначално цената на златото спадна в отговор на падналите цени на различните активи и широко разпространените фалити, благородния метал поскъпна над 180% от $682 през октомври 2008 г. до $1,912 през септември 2011 г. По същия начин, след като първоначално отчете сериозен спад, Биткойн е нагоре с 96% от дъното, отбелязано на 12-ти март.“
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.
Strategy, компанията, фокусирана върху Биткойн, по-рано известна като MicroStrategy, временно е спряла редовните си покупки.
Испанският банков гигант BBVA разшири своите дигитални услуги, като въведе в приложението си търговия и попечителство на Биткойн и Етериум за индивидуални клиенти.