Биткойн за много хора може да е поредният "финансов балон", който ще се спука всеки момент или поредният спекулативен актив, който е забавен начин да експериментирате с възможностите на цифровите пари. Но други го разглеждат като сигурно убежище по време на "финансова буря", която е възможно съвсем скоро да удари с пълна сила.
Много често страните, които са в разгара на икономическа криза, затягат финансовите си бюджети. Те налагат капиталов контрол върху населението си, което го затруднява да извършват основни финансови операции, като теглене на кредит от банката по време на финансови сътресения. Точно поради тази причина някои хора се обръщат към биткойн като алтернативна форма на валута, въпреки предупрежденията на регулаторните агенции.
Гърция се присъединява към Европейския съюз през 1981 г. и влиза в евро зоната през 2001 г . Когато световната финансова криза потопи страните в рецесия през 2008 г., Гърция също пострада тежко. Тя натрупва огромни дългове и прекарва следващите няколко години изцяло под изръжката на Европейската централна банка, заедно с останлите страни, които бяха засегнати.
В следствие на неупешните преговори с Европейския съюз и суровите условия, наложени от неините кредитори, правителството на Гърция започва да предприема по-крайни действия. През юни 2015 г. преговорите за последния кръг от спасителни мерки окончателно се сриват и страната влиза в референдум, за да определи дали ще остане в евро зоната или просто ще излезе напълно. Междувременно правителството се опитва да избегне набег върху банките, като просто ги затваря за една седмица.
Потребителите в паника нямат възможността да изтеглят парите си, оставяйки ги притеснени, че има шанс да изгубят всичко, което имат…
Стойността на една валута се основава до голяма степен единствено на доверие. Когато хората губят доверието си в дадена валута, типичната реакция е да започнат да използват друга, която смятат за по-сигурна алтернатива.
Винаги всеки се стреми да съхранява традиционно стойността в най-стабилната валута, като в съвременната история това е американският долар. Все повече хора запозват да се гледат на биткойн, като следващ най-сигурен носител на стойност, поради няколко предимства пред старомодните финансови инструменти.
Първо, тя не се контролира от централен орган. В страни, в които хората са все по-недоверчиви от това как централните банки и правителствата управляват икономиката, биткойн може да изглежда по-разумна алтернатива.
Второто предимство е, че биткойн може да бъде по-лесен за получаване от другите фиатни валути. Тя може да бъде закупена и продадена лесно чрез крипто борси или директни транзакции. Проучванията сочат, че хората все по-често гледат на биткойн като жизнеспособна алтернатива на собствените си несигурни държавни валути по време на криза.
Докато гръцката криза се задълбочи цената на биткойн също се повиши значително, придавайки допълнително доверие на идеята за биткойн като валута на „паника“.
Повечето пъти, когато биткойн отчита огромни скокове в цената, те са свързани с финансова криза някъде по света. Когато Кипър беше в разгара на банковата си криза през април 2013 г., цените на криптовалутата достигнаха рекордно високи стойности.
На други места, налагащи капиталов контрол, също се забелязва населението там да се обръща към биткойн. Аржентина е такъв пример. Правителството на страната забрани населението си да купува американски долари, след като претърпя собствена финансова криза. Докладите сочат, че Аржентина се е превърна в гореща точка за активност на биткойн, тъй като банките там са в застой.
Цените на криптовалутата там дори са по-високи, отколкото по другите места. Аржентина дори стана лидер в индекса за потенциала на биткойн пазара (BMPI), според доклад, изготвен от експерти от Лондонската школа по икономика. Той представи икономиките, в които биткойн може да спечели най-много сцепление.
Хората може да харесат идеята да избягат от потъващата валута в полза на цифрова, без централен контрол, но както всяко нещо и биткойн има потенциални недостатъци. Цената на биткойн в исторически план е била изключително нестабилна въпреки , че регулаторните мерки през 2018 г. донякъде са я смекчили.Един от основните недостатъци на биткойн и виртуални валути е, че те не са подкрепени, регулирани или гарантирани от някое правителството или световната финансова институция.
Tова означава, че ще бъде много трудно да се възстановят загубените средства в случай на кражба или други злоупотреби. Биткойн е защитен само от блокчейн, който записва собствеността и предотвратява подправяне от страна на други лица.
Без регулиране от страна на правителствата става трудно да се облагат данъци, което намалява и възможността за събиране на приходи. По същество правителствата ще трябва да намерят алтернативни средства за финансиране, ако се подкрепи преминаването към биткойн (което е все по-близо).
Най-голямата грижа за всички в пропаднала икономика обаче е страхът на хората да не загубят всичко, което имат. Докато биткойн е изкушаващо място за съхраняване на активи, докато дадена икономика не се възстанови, той също така е и много по-променлив метод за съхранение от страна на банките, което значително увеличава риска от загуба за тези, които го изберат.
Може да е просто спекуцалиция, но централните банки и нашите правителства създадоха текущата финансова криза чрез базирани на заеми фиатни валути. В момента сме в края на монетарна система, защото валутите не могат да издържат повече тежестта на заемите. Правителствени валути по цял звят се сриват и всичко това е поредоно от множество от грешни решения през последните няколко десетилетия. Инфлацията постенно започва да изяжда стойността на валутите и кризата е вече на прага ни, а точно в такива времена е най-подходящото време да се замислим, дали сега не е най-правилният момент да се обърнем към биткойн.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.