Независимо къде се намирате по света, можете да усетите въздействието на пандемията от COVID-19.
Коронавирусът има отрицателно въздействие върху индустрията, туризма, търговията, фондовите пазари и, разбира се, криптовалутите. В тази статия ще разгледаме как тази епидемия е засегнала блокчейн индустрията и как ще се отрази на развитието на крипто индустрията.
Когато Световната здравна организация (СЗО) официално обяви пандемия от коронавирус, почти всички инвестиционни средства в света отговориха на новината със спад. Фондовата борса претърпя най-лошите си дни за последното десетилетие, като акциите, корпоративният дълг, недвижимите имоти и дори привидно „независимите“ криптовалути бяха засегнати.
След традиционните активи (главно петрол), курсът на Биткойн падна веднага, последван от алткойните. Въпреки че пазарът на криптовалути частично се възстанови от срива от 12-ти март, малките проекти не са готови да понесат такъв огромен удар.
Тъй като пазарът на ICO всъщност се срина, блокчейн стартъпите се стремят главно да привлекат рисков капитал. Въпреки това, предвид разпространението на коронавируса и несигурността около глобалното икономическо пространство, този метод за привличане на инвестиции също предизвика много противоречия през последните няколко седмици. Частните срещи станаха невъзможни и инвеститорите разгледаха по-внимателно инвестициите си от всякога.
Густав Кристофър Вагнер, основател и изпълнителен директор на Blockfacts, доставчика на пазарни данни, подчертава;
„Тъй като COVID-19 се превръща в световна криза, разговорите с потенциалните инвеститори се свеждат до видеоконференции. За щастие, рисковите капиталисти са щастливи да провеждат виртуални срещи и финансиране от близо. Въпреки това, парите на пазарните ниши намаляват.“
Когато коронавирусът започна да се разпространява извън Китай, стана ясно, че COVID-19 вече не е вътрешен проблем за азиатската държава. След като епидемията удари други световни сили, първите няколко блокчейн конференции бяха отменени незабавно. До началото на март почти всички блокчейн конференции бяха отменени / отложени до края на лятото / есента 2020 г.
Тъй като криптовалутната индустрия наистина беше затрупана от събития през последните няколко години, кратката почивка може да не е безполезна за общността, но може да е тежък финансов удар за организаторите.
За щастие, в съвременния свят все още има възможности за виртуални събития. Това е точно методът, избран от водещата в индустрията консенсусна конференция след пандемията COVID-19, вместо да се организира голяма тълпа в хотел в Ню Йорк (епицентърът на американския коронавирус).
Положителната страна е, че много стартъпи, криптовалутни проекти и техните клиенти активно се захващат отдалеч да взаимодействат от самото начало. Следователно глобалното преминаване към работа от разстояние няма да причини сериозни щети на блокчейн индустрията – индустрията може да се развива в този формат, без да нарушава качеството на взаимодействие между страните.
Индустрията на криптовалутите може да бъде една от най-добрите области за ефективна комуникация в различни часови зони, поддържане на производителността и дистанционно управление на командите. Въпреки че служителите в други отрасли трудно могат да се адаптират към новите условия, повечето крипто стартъпи вече могат да работят отдалечено. Добър пример за това са блоговете и медии в страни като Италия, която беше силно засегната от разпространението на COVID-19.
Употребата на стабилни монети се увеличи през последните няколко седмици. По-специално, подкрепените от долара дигитални валути усетиха голям приток на средства, тъй като търговците и инвеститорите преобразуваха криптовалутите си в стабилни активи, докато рисковите инструменти се сриват.
Две водещи стабилни монети на пазара, Tether (USDT) и USD Coin (USDC), ‘бавно, но славно’ се развиваха, но по-малките валути (като Binance USD (BUSD) и Paxos Standard (PAX)) са свидетели на безпрецедентен интерес от страна на потребителите.
През последните дни, търсенето на стабилни монети на пазара продължава да расте, достигайки нови максимуми, с оборот от 568 милиона щатски долара. Виждайки, че макро пазарът на криптовалутите „избягва в ‘сигурно убежище’“, търсенето на пазара за висококачествена ликвидност в щатски долари, е вълнуващо.
В близко бъдеще, търсенето на виртуални, бързи, глобални, сигурни, евтини за използване дигитални валути ще се увеличи значително. Експертите добавят, че хората и компаниите ще се нуждаят от архитектура, която им позволява да търгуват с по-ниски контрагенти, по-малко риск и по-висока сигурност за извършване, и получаване на плащания.
Не е ясно какво влияние ще окаже индустрията на дигиталните активи в средносрочен и дългосрочен план. Понастоящем криптовалутите и фондовите пазари трябва да оценят текущата ситуация и да се върнат към нормалното. Колко време ще отнеме това, тепърва предстои да разберем.
Robinhood обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално е приключила разследването.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.