Биткойн се търгува на $6,746, което е ръст от 7,6% през последните 24 часа и 9% в началото на второто тримесечие.
Докато фондовата борса продължава да се бори, след историческия спад на Dow с 23%, S&P 500 с 20% и Nasdaq с 14% през първото тримесечие, Биткойн отчете спад от 10% през първите три месеца на 2020 година.
Въпреки че се представяше значително по-добре от акциите, Биткойн не успя да се справи с очакванията, че водещата криптовалута е ясен актив тип сигурно убежище. Вместо това пазарните сътресения поради пандемията бяха широко разпространени. Въпреки това, златото поддържаше значително предимство до почти 4% през първото тримесечие, тъй като инвеститорите търсеха традиционните активи тип сигурно убежище.
Анализаторите очакват избухването на коронавирус да нанесе дълготраен удар върху американската икономика, която вече заплашва да отчете най-високите си показатели за безработица след Голямата депресия. Близо 10 милиона американски работници са подали заявления за обезщетение за безработица за първи път в рамките на две седмици.
Икономисти от Федералния резерв в Сейнт Луис предполагат достигането на ниво на безработица от 32%, със загуба на 47 милиона работни места, заедно с 67 милиона американци, които в момента са изложени на висок риск от съкращения, съобщава CNBC.
В изследователски доклад, публикуван миналата седмица, икономистът от ФЕД, Мигел Фария-е-Кастро пише,
„Освен това може да се твърди, че очакваната продължителност на безработицата има значение повече от самия процент на безработица, особено ако възстановяването е бързо (и затова продължителността е кратка). Това са много големи цифри по исторически стандарти, както и доста уникален шок, който е различен от всеки друг, изпитван от американската икономика през последните 100 години.“
Правителствата предприемат крайни мерки за борба с COVID-19, като ограничават движението, издават заповеди за карантини и обещават стимулиращи пакети, които са предназначени да поддържат корпорациите, малките предприятия и физическите лица.
Дейвид Уесъл, директор на Центъра за фискална и парична политика в института Брукингс, в Хатчинс, казва пред CNN,
„Не се съмнявам, че рецесията ще бъде по-къса и плитка, а възстановяването по-силно, отколкото би било без тези мерки. Но ние все пак ще имаме дълбока рецесия и много хора ще се наранят икономически. И освен ако целият вирус изчезне с непредвидена скорост, Конгресът вероятно ще трябва да направи доста повече.“
Джон Хопкинс съобщава, че броят на потвърдените случаи в световен мащаб е преминал един милион, като в САЩ са регистрирани близо 250 000 случая.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.