Дигиталните валути биват възхвалявани за това, че могат да обединяват небанкираните по света - което може значително да увеличи финансовото включване и да засили световната икономика.
Внезапната война с цените на петрола и пандемията на коронавируса oказаха сериозно влияние върху пазарите и общественото доверие в Близкия изток. С падането на индексите и цените на петрола не би трябвало да има по-добро време за овладяване на дигиталните валути.
Световната икономика е ‘наранена’ заради DOW и S&P 500, които поемат сериозни удари след страха и паниката около коронавируса, които продължават да се разпространяват в целия свят. Сега условията се влошават и в момента се води война с цените на петрола след разногласия в производството на най-големите производители на петрол в света.
Най-важното е, че Aramco – която е най-печелившата компания в света – видя цените на акциите си да спаднат с повече от девет процента, по-ниски от нивото си на IPO. [Bloomberg] Като ключова част от икономическия план на Саудитска Арабия, спадът на цените на Aramco е придружен от подобни спадове в други компании.
Други индустрии също бяха засегнати от това развитие. Най-големият заемодател в Дубай, Emirates NBD PJSC, спадна с 9,6 процента, докато Първата банка в Абу Даби спадна с 6,7 процента. Може би най-забележимото от всичко беше, че основният индекс на Кувейт сега показва загуби от 18 процента, в сравнение с 32 процента печалба през 2019 г.
Тъй като различните пазари падат и светът се сблъсква с евентуална рецесия, трябва да търсим решения, които да смекчат щетите и да стабилизират икономиката, за да не се превърне в касапница – и разполагаме с инструментите за това.
Един от основните начини за обвързване на икономиката е, разбира се, чрез дигитални валути и способността им да включват небанкираните. Проблемът с небанкираните е забелязан в доклади на важни финансови институции – най-накрая, доклад на Банката за международни разплащания (BIS).
Статистиката и прозренията, предлагани в доклада, показват, че все още сме далеч от това да живеем в справедлив свят, като тези в Африка и Близкия изток са особено засегнати от липсата на приобщаване. И в двата региона броят на небанкираните представлява приблизително 50 процента от населението.
Жените са особено засегнати и в тези региони, като Близкия изток и Африка имат съответно 64 процента и приблизително 60 процента от жените, които са небанкирани.
Един основен аспект на пазара на криптовалути е, че той не е свързан с други пазари – или така се казва. Ако се обърнете към некоординиран актив във време на несигурност, това може да бъде интелигентен ход, който, свързан с факта, че може да свърже небанкираната част на света, го прави почти наложително.
Като начин на банкиране на небанкираните, предоставянето на най-добрите решения за трансгранични плащания, няма какво да се сравнява с дигиталните валути – и ключовите играчи трябва да вземат под внимание предимствата на технологията.
Финансовото включване е един от основните двигатели на развитието на блокчейн и криптосферата, и повече от няколко проекта изграждат решения за привличане на небанкираните по света – което би могло да е в полза не само на онези, които се нуждаят от това най-много, но и значително да засили световната икономика.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.
Хайпът около блокчейн гейминга значително е затихнал, но експерти от бранша предполагат, че това затишие може да е знак за нещо положително: Узряване.
Според Мат Хуган, главен инвестиционен директор на Bitwise, неотдавнашното поскъпване на Биткойн може да е само началото, като той вижда възможност водещата криптовалута да удвои стойността си до края на годината.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.