Биткойн изглежда е набрал инерция за 2020 г. Може ли това да е годината, в която да 'избухнем' до нови максимуми? Според тенденциите изглежда все по-вероятно.
2020 г. може би е годината на Биткойн. Много анализатори твърдят, че основите на пазара и техническите индикатори са в основата на силно представяне на водещата криптовалута. Ето няколко фактора, които в крайна сметка могат да създадат перфектнaта буря за възхода на Биткойн.
Преди да се насочим към другите възможни катализатори за възхода на Биткойн през 2020 г., нека поговорим за това ,което е пред очите ни : халвинга. Да, това е годината, в която Биткойн най-накрая ще стане два пъти по-оскъден.
Халвинг събитието ще се проведе през май и исторически е предшествано от поскъпване. Въпреки това, повечето предишни халвинги са отбелязвали по-значителни печалби след самото събитие. Това показва, че Биткойн ще приключи тази година особено силно.
Халвингът остава събитието с най-големи очаквания за бичи пазьар за Биткойн тази година, но не е единственото.
Дълговете в световен мащаб избухнаха през последните две десетилетия, а миналата година те разбиха всички предишни рекорди. До края на 2019 г., глобалният дълг се изчислява на около $250 трилиона, воден от САЩ и Китай. Такива неустойчиви нива показват дълбоки проблеми с днешната фиатна система. Тя ефективно няма граници.
Нашата система за бягство от дългове обаче също говори и за това накъде се насочва Биткойн. Като дефлационна валута, тя не може да се поддаде на употребите и злоупотребите с фиат и тенденцията на фиатните валути към финансиране на дълга. Колкото по-дълбоко навлизаме в тази дупка, толкова по-ясно става бъдещето на Биткойн.
Част от привлекателността на Биткойн е, че е гъбична валута. В икономиката гъбимостта е свойство на стока, чиито отделни единици по същество са взаимозаменяеми и всяка от нейните части е неразличима от друга част.
Често наричан „дигитални пари“, Биткойн ни предоставя децентрализирана алтернатива. С последните ограничения, поставени върху паричните транзакции, можем да видим значителен преход към BTC и други криптовалути.
Един от най-ярките примери е Ливан, където извънредното положение е довело до ограничения при тегленето на пари в брой. В това, което всъщност е форма на контрол, правителствата в световен мащаб стават все по-подозрителни към паричните средства като цяло – и от своя страна се стремят да контролират частните портфейли.
Както бе съобщено наскоро, банковите операции в Ливан са поглед към бъдещето, което можем да избегнем чрез Биткойн.
През изминалата година се наблюдава значително увеличение на сумата на парите, които централните банки изпомпват в икономиката, за да я поддържат ‘жива’. Само през януари Федералният резерв на Ню Йорк е инжектирал $57,7 милиарда на 4-ти януари и още $55,3 милиарда на 24-ти януари. Това е над $100 милиарда за по-малко от месец за „спокойни пазари“.
Това обаче избледнява в сравнение с неотдавнашната Китайска народна банка. В отговор на тревогите покрай коронавируса, банката отпечата около 1,2 трилиона юана ($173,8 милиарда), за да облекчи икономическите неволи. Това е повече от цялата пазарна капитализация на Биткойн.
Несъвършените политики на централното банкиране са още една причина, поради която случаят на Биткойн вече е по-очевиден от всякога и представата за бъдещето му през 2020 г. става все по-ясна.
В исторически план Биткойн е намерил дъното си около третата година на всеки четиригодишен цикъл на халвинга. През първия 4-годишен цикъл в историята на актива той нарасна с около 13 378%. Вторият цикъл отбеляза ръст от 12 160%. Въпросът е докъде ще стигне Биткойн този цикъл?
По този начин историческият прецедент е важен фактор при определянето на набралата се възходяща инерция. Ако миналото е някаква индикация за това какво да очаквате, изглежда, че мечата зима на 2018/19 г. скоро няма да е нищо друго освен лош спомен.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.