През април шест основни централни банки ще се срещнат, за да обсъдят развитието на собствените им дигитални валути (CBDC).
Japan Times съобщава на 6-ти февруари, че – според източник, запознат с въпроса – на срещата, управителите на няколко централни банки ще обсъдят съвместни проучвания на CBDC. Освен това, групата ще сподели съображения за възможни предизвикателства като междубанкови сетълменти и киберсигурност.
Според съобщенията, централните банки на Европейския съюз, Обединеното кралство, Канада, Япония, Швеция и Швейцария ще се срещнат във Вашингтон, когато участниците ще бъдат там на конференция на Международния валутен фонд.
Изглежда срещата е част от наскоро обявено по-широко сътрудничество между участващите централни банки. През януари Банката на Англия обяви, че ще изследва CBDC с другите гореспоменати централни банки и с Банката за международни разплащания.
Според The Japan Times институциите вероятно ще публикуват доклад за дискусията по-късно тази година.
След като миналото лято Facebook обявиха за своята криптовалута Libra, много централни банки започнаха работа или ускориха проучванията на дигитални валути. В края на януари проект на блокчейн стратегията на Индия предложи разработването на местна CBDC.
Политиците и финансовите институции в световен мащаб увеличават усилията си в изследванията на CBDC. Миналия месец, Световният икономически форум създаде консорциум, посветен на създаването на рамка за управление на дигиталните валути.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.