Традиционните средства за спестяване, инвестиране и дори пенсионни планове започват да показват своите недостатъци в наши дни.
Отрицателните лихви са заплаха за спестяванията, докато се съобщава, че дори 1 милион долара при пенсиониране няма да са достатъчни. Може би Биткойн ще служи като хеджиращо средство?
Тези тревожни времена за бъдещето на спестяванията и парите означават, че хората трябва да започнат да търсят алтернативни средства, за да гарантират, че спестяванията им първо оцеляват и не се влияят от лошата парична политика, а след това имат шанс да нарастват. За тази цел мнозина търсят онова, което бе категоризирано като бъдещето на парите: Биткойн.
За пенсионния план, пропуските между поколенията показват, че $1 милион в банката – което беше златният стандарт за пенсионните фондове – вече няма да бъдат достатъчни, за да подкрепят човек в по-късния етап от живота им. Съветът е „печелете повече или харчите по-малко“, но може би трябва да бъде „купувайте Биткойн“.
Марк Авалон, президент на Potomac Wealth Advisors, очерта как от бейби бумъри до милениали, стойността на спестявания от $1 милион при пенсиониране драстично се промени.
Авалон обясни как 67-годишните бумъри в САЩ, които сега се пенсионират с по $ 1милион в банката, ще генерират по $ 40,000 на година, с които да живеят, при положение, че се поддържа годишен темп на теглене от 4%
Притеснителното е, че 32-годишни милениали, които планират да се пенсионират на 67 години с $1 милион, ще живеят под прага на бедността, поради нарастващия темп на инфлация.
Корелацията между тежкото финансово бъдеще за милениалите и техния нарастващ интерес към Биткойн, и развитието на финансовото пространство не е твърде изненадващо. За милениалите, които гледат към пенсионирането си и са изправени пред отрицателни лихвени проценти, друга финансова криза и сравнително безсмислените съвети за „печелете повече или харчете по-малко“, Биткойн е много по-приветлив.
Като цяло хората са посъветвани да не инвестират в Биткойн за пенсионирането си, защото активът е силно волатилен и все още сравнително непроверен, тъй като пазара е само на около десет години. Нещо повече, волатилното естество на Биткойн означава, че неговият летящ старт като инвестиращ актив може да приключи, тъй като той преминава в паралелна търговия или бавен спад.
„Можете да се качите на влака, когато той вече напуска гарата или можете да сте човекът в първа класа и да чакате да се развият нещата“, казва Джей Бласки, специалист по дигитални валути от BitIRA.
Все пак Биткойн като алтернатива за милениалите, които гледат вече към пенсионирането си, може да се превърне в неоспорима реалност. Около тях стойността на долара се обезценява, лихвите падат, а единственият актив, който показа значителен растеж през последното десетилетие, е Биткойн.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.