Преди почти 100 години индустриалистът и автомобилен магнат Хенри Форд предложи "енергийна валута", която да замени златото.
Биткойн изпълнява ли окончателно част от обещанието за тази „енергийна валута“? Да, според неотдавнашна публикация в Medium на Capriole Investments.
Аргументът на Фoрд за енергийна валута беше, че за разлика от златото, тя не може да бъде контролирана. Вместо това, всяка държава може да издава валута въз основа на естественото богатство на своите енергийни ресурси. Стандартът на стойност за тази система трябваше да бъде определено количество енергия, изразходвана за един час, което би било равно на 1 долар.
Валута, поддържана от киловатчаса (кВтч), има някои паралели с Биткойн, които също могат да се считат за „подкрепени“ от вложената енергия.
За около 80% от своето съществуване, историята на цените на Биткойн корелира много тясно със суровото количество енергия (в джаули), необходимо за създаването на монетата.
Използвайки стандарта на Форд, текущата стойност на Биткойн може да бъде определена чрез енергийната му стойност (в кВтч), умножена по коефициент 0,00173 (за преобразуване между джаули и кВтч).
Тъй като в момента Биткойн мрежата изразходва около 6,9 милиона кВтч енергия, Биткойн струва около $12 000.
Биткойн обаче е уникален поради намаляващия си процент на инфлация. Ефектът от халвинг събитието през май по същество ще означава, че енергията, необходима за създаването на всеки Биткойн, се удвоява. Това ще има същия удвояващ ефект върху присъщата му стойност.
Разбира се, Форд в крайна сметка трябваше да се откаже от плановете си. Като цяло защо правителството би обмислило за система, която би могла да направи контрола върху богатството излишен.
Една проста бизнес дейност, която трябваше да бъде решена от всеки в рамките на седмица, се превърна в сложна политическа афера.
Над 60 години по-късно, австрийският икономист Фридрик Хайек повтори това неудовлетворение, че паричната политика на правителствата само е навредила на концепцията за „добри пари”.
„Не вярвам, че някога отново ще имаме добри пари, преди да вземем нещата от ръцете на правителството. Тоест, не можем да го вземем насилствено от ръцете на правителството, всичко, което можем да направим, е по някакъв хитър кръгообразен начин да въведем нещо, което те не могат да спрат.“
И така – Биткойн, валута, поддържана от енергия, неизменна и неконтролируема от правителствата, реализация ли е това на плана на Форд и „добри пари“ на Хайек?
Потенциално „Да“, казват от Capriole, както Биткойн досега е намерил заобиколен път край политиката. Има потенциални рискове, но енергийната стойност на Биткойн достигна все по-високи нива този месец, въпреки продължителния мечи пазар.
Както казва Форд,
„Това е просто случай на мислене и изчисляване в термини, различни от тези, определени за нас от международната банкова група, към която сме свикнали толкова, че смятаме, че няма друг желан стандарт.“
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.